تازه ترین اخبار

فهرست بهترین شهرهای دنیا ۲۰۱۴

فهرست بهترین شهرهای دنیا ۲۰۱۴

مجله معتبر اکونومیست تازه ترین فهرست بهترین شهرهای دنیا برای زندگی را منتشر کرد که نام سه شهر کانادایی در بین ده شهر برتر به چشم می خورد.
ونکوور ، تورنتو و کلگری به ترتیب سوم ، چهارم و پنجم شدند و ملبورن استرالیا و وین اتریش در مکانهای اول و دوم جای گرفتند. این رده بندی بر اساس ۵ فاکتور اصلی ثبات ، بهداشت ، فرهنگ و محیط زیست، آموزش و زیرساختها صورت گرفته است. شهرهای آدلاید ، سیدنی ، هلسینکی ، پرث و اکلند در رده های ششم تا دهم جای دارند.

در مجموع شهرهای نه چندان بزرگ با جمعیت متوسط در کشورهای توسعه یافته جایگاه خوبی در این رده بندی دارند و همین نکته سبب شده تا هفت شهر از ده شهرنخست از استرالیا و کانادا باشند و از کلان شهرهای دنیا چون نیویورک ، پاریس ، لندن و یا مسکو خبری دراین رده بندی نباشد. در رده های پایین جدول هم به شهرهایی چون کیف( رتبه ۱۲۴) طرابلس( ۱۳۲ ) و دمشق در آخرین رتبه(۱۴۰) می رسیم.

طبق نمودار منتشر شده در سایت اکونومیست ، شرایط زندگی در تهران در فاصله سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ بهتر شده است!!

از سوی دیگر، در میان ده شهری که در سال ۲۰۱۴، در انتهای فهرست ۱۴۰ شهر مورد بررسی قرار گرفته‌اند، ۹ شهر تغییری نکرده‌اند و تنها آبیجان در ساحل‌عاج، جانشین تهران در رتبه‌ی ۱۳۱ شده است تا تهران با دو پله صعود، در جایگاه ۱۲۹ قرار بگیرد. به نقل از ایرونیا
10623310_743953618997221_7833560850282425467_o

No Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نظرات شمـا