تازه ترین اخبار

تحصیل در کانادا

Student-Visa_Canada
اگر به دنبال تحصیل در کانادا و اخذ ویزای دانشجویی کانادا هستید، ابتدا باید دانشگاه و یا موسسه ایی که قصد تحصیل در آن را دارید را انتخاب نمایید. پس از اخذ پذیرش در رشته مورد نظر، و قبل از اقدام برای ویزای تحصیلی باید در آن مدرسه و یا کالج ثبت نام نمایید. برخی افراد به اشتباه فکر میکنند نامه قبولی پذیرش دانشگاه یا کالج برای ورودشان به کانادا کافی است اما متاسفانه این بدین معنا نیست.

مزایای ویزای دانشجویی کانادا

علاوه بر مزایای تحصیلی،مجوز تحصیلی تا پایان تحصیل معتبر بوده و بنابراین در هنگام تحصیل نگرانی بابت وضعیت مهاجرت نخواهید داشت و پس از دو سال متوالی تحصیل در کانادا میتوانید برای اقامت دایمی و زندگی در کانادا اقدام نمایید.

برای اطمینان از حداکثر استفاده از تحصیل در کانادا شما آزادید که رشته و دانشگاه یا موسسه خود را تغییر دهید. این مورد فقط در مورد دانشجویان کالج و دانشگاه بوده و به دانش آموزان ابتدایی و دبیرستان مربوط نمیباشد.

مجوزهای تحصیلی سریعا آماده میشوند – در اغلب موارد چند ماه پس از درخواست آماده میشود.

متاسفانه ویزای دانشجویی کانادا شامل اجازه کار در کانادا نمیشود، اگر قصد کار کردن را دارید به محض ورود به کانادا میتوانید مجوز کار دانشجویی را نیز درخواست نمایید.

امور مالی

اگر قصد زندگی و تحصیل در کانادا را دارید،برای پروسه پذیرشتان مهم است که نشان دهید توان مالی لازم برای تمام دوره تحصیلتان را دارید.این بدین معناست که جهت موفقیت در اخذ پذیرش باید پول کافی در حساب بانکیتان برای کل مدت تحصیل داشته باشید.

همچنین به محض ورود به کانادا باید نشان دهید که پول کافی جهت پرداخت تمامی شهریه های تحصیلی را دارید.

در نهایت باید ثابت کنید که توان مالی لازم برای بازگشت به کشور خودتان را پس از اتمام تحصیل و همچنین هزینه مربوط به دولت جهت انجام مراحل پذیرش را دارید.

مقرون به صرفه بودن تحصیل در کانادا

با اینکه استانداردهای تحصیل و زندگی در کانادا در دنیا بسیار بالاست اما هزینه زندگی و تحصیل در این کشور در مقایسه با آمریکا و انگلستان برای دانشجویان بین المللی بسیار کمتر است. به همین سبب کانادا برای تحصیل در کالج و دانشگاه ارجح تر است.

سرزمین امکانات

در محیط پویا و فعال دانشگاهی کانادا، نه تنها دانش و مهارت در تجزیه و تحلیل شما افزایش میابد بلکه میتوانید خود را مطرح کنید و قوه ابتکار خود را اثبات نمایید و اعتماد به نفستان افزایش یابد. استادان و پروفسورها همیشه در کنارتان هستند و به شما کمک میکنند و درس خواندن ترکیبی از ارتباط و همکاری در کلاس در کنار تحصیلات عالی است.

یک زندگی بهتر

ویزای دانشجویی کانادا تخته پرشی برای شما برای داشتن زندگی موفق و تحصیل در خارج از کشور است.

پرسش و پاسخ

.مجوز تحصیلی

۱٫آیا من به مجوز تحصیلی (ویزای تحصیلی)نیاز دارم؟

هر کسی که قصد تحصیل در کانادا بیش از شش ماه را داشته باشد نیاز به مجوز تحصیلی دارد.چنانچه قصد تحصیل کمتر از شش ماه را دارید اما قصد ماندن در کانادا را دارید باید قبل از آمدن به کانادا تقاضای مجوز تحصیلی نمایید.دانشجویان بین المللی از برخی کشورها علاوه بر مجوز تحصیلی ملزم به دریافت ویزای اقامت موقت نیز میباشند.

۲٫ویزای اقامت موقت چیست؟

ویزای اقامت موقت یک مدرک رسمی بوده که توسط دفاتر ویزای کانادا صادر میگردد.این ویزا در پاسپورت شما زده شده و نشاندهنده این است که شما تمامی شرایط برای اقامت موقت در کانادا را دارا هستید.

بسته به اینکه شهروند کدام کشور هستید ،ممکن است نیاز به ویزای موقت برای ورود به کانادا را داشته باشید.

۳٫چگونه ویزای دانشجویی کانادا را دریافت کنیم؟

دانشجویان بین المللی مجوز تحصیلی را باید از اداره مهاجرت و شهروندی کانادا درخواست نمایند.این درخواست به محض دریافت نامه پذیرش از یک موسسه دانشگاهی کانادایی معتبر باید انجام گیرد.دانشجویان باید نشان دهند که پول کافی برای تحصیل و زندگی در کانادا را داشته و در برخی موارد باید آزمایشات پزشکی داده و گواهی سوء پیشینه از پلیس بگیرند.

۴٫چگونه تقاضای ویزای اقامت موقت نماییم؟

چنانچه علاوه بر ویزای دانشجویی کانادا به ویزای موقت نیاز داشته باشید،نیاز به ارسال درخواست جداگانه و یا پرداخت هزینه های اضافی هنگام درخواست ویزای تحصیلی به اداره مهاجرت را ندارید.چنانچه درخواست شما پذیرفته شود اداره ویزا همزمان ویزای اقامت موقت و ویزای تحصیلی را برایتان صادر مینماید.

۵٫چه زمانی باید ویزای تحصیلی را درخواست کرد؟

به محض دریافت نامه پذیرش از موسسه مربوطه که میتواند مدرسه،کالج یا دانشگاه باشد،باید ویزای تحصیلی را درخواست نمایید.مدت زمان بین درخواست ویزا تا شروع تحصیل در کانادا بسته به اداره مهاجرت میتواند متفاوت باشد.

۶٫ادامه تحصیل در کبک چگونه است؟

دانشجویان بین المللی که از دانشگاههای کبک پذیرش گرفته اند می بایست از اداره مهاجرت استان کبک مجوز تحصیلی دریافت کنند.جهت تحصیل در کبک شما ابتدا باید درخواست CAQ یا CSQگواهینامه پذیرش کبک نمایید و سپس برای اخذ مجوز تحصیلی اقدام نمایید.

۷٫هزینه مجوز یا ویزای تحصیلی را چگونه پرداخت نمایم؟

شما باید هزینه ویزا را همزمان با درخواست ویزا پرداخت نمایید.این هزینه غیر قابل بازگشت میباشد حتی اگر درخواستتان رد شود.وب سایت اداره مهاجرتی که میخواهید درخواستتان را به آن بفرستید مطالعه نموده تا از شرایط موجود جهت پرداخت هزینه مطلع شوید.

۸٫ویزای تحصیلی من تا چه زمانی معتبر است؟

این ویزا تا آخر دوره تحصیلتان معتبر است .اگر مدت زمان این ویزا را بخواهید بیشتر کنید باید درخواستی را مبنی بر تغییر وضعیتتان و یا تمدید اقامتتان در کانادا به اداره مهاجرت و شهروندی بفرستید.

۹٫من شهروند کشوری هستم،اما در کشور دیگری برای مدت طولانی زندگی میکنم.آیا باید از کشور خودم برای ویزای تحصیلی اقدام کنم یا از کشوری که در آن زندگی میکنم؟

شما میتوانید برای ویزای تحصیلی از کشوری که در آن زندگی میکنید ،یا از کشوری که شهروند آن هستید یا کشوری که قانونا مقیم آن هستید اقدام نمایید.

۱۰٫آیا لازم است که ویزای تحصیلی را تمدید کنم؟

تاریخ انقضای ویزای تحصیلی متفاوت است.معمولا این ویزاها تا پایان دوره تحصیلی اعتبار دارند.جهت تمدید ویزای تحصیلی شما باید پاسپورت معتبر و در صورت نیاز CAQ (جهت تحصیل در کبک) معتبر داشته باشید.دانشجویان باید دو تا سه ماه قبل از انقضای ویزای تحصیلی جهت تمدید آن اقدام نمایند.

کار حین تحصیل در کانادا

۱٫آیا حین تحصیل در کانادا میتوانم کار کنم؟

بله،البته تحت شرایط خاص. دانشجویان بین المللی که ویزای تحصیلی معتبری دارند میتوانند در دانشکده موسسه تحصیلی خود بدون داشتن مجوز کار مشغول به کار شوند.برای کار در خارج از دانشکده بایستی برای اخذ مجوز کار از اداره مهاجرت کانادا اقدام نمایید.

۲٫مجوز کار در خارج از دانشکده چیست؟

مجوز کار در خارج از دانشکده به دانشجویان اجازه کار در خارج از محل تحصیل میدهد.

۳٫چه کسی واجد شرایط جهت اخذ ویزای کار میباشد؟

دانشجویان بین المللی که واجد ویزای تحصیلی معتبری بوده و در موسسه تحصیلی ثبت نام نموده اند میتوانند جهت اخذ مجوز کار در خارج از دانشگاه اقدام نمایند البته مشروط به اینکه سابقه تحصیلی رضایت بخشی داشته باشند.بعلاوه دانشجویان بایستی سال قبل درخواست مجوز کار بصورت تمام وقت برای شش ماه از سال اشتغال به تحصیل داشته باشند.

۴٫سابقه تحصیلی مطلوب تحصیلی چیست؟

سابقه تحصیلی خوب و رضایت بخش بسته به نوع موسسه تحصیلی تعیین میشود.دانشجویان بایستی بسته به دانشگاه خود سوابق مطلوب تحصیلی جهت اخذ مجوز کار در خارج از دانشگاه را فراهم کنند.

۵٫چه کسی نمیتواند مجوز کار در خارج از دانشگاه را بگیرد؟

دانشجویان بین المللی که جوایز و بورسیه های تحصیلی از وزارت امور خارجه و تجارت بین المللی ویا از آژانس بین المللی توسعه بین الملل کانادا اخذ نموده اند،نمیتوانند مجوز کار در خارج از دانشگاه را بگیرند.دانشجویانی که مشمول طرح تبادل دانشجو بین کانادا و چین ،برنامه تبادل کمک هزینه تحصیلی آمریکا و یا برنامه های بورسیه فرصت برابر هستند،ممکن است نتوانند برای کار خارج از دانشگاه اقدام نمایند.دانشجویان میهمان و همچنین دانشجویانی که در برنامه فرانسه و انگلیسی ثبت نام نموده اند نیز برای اخذ مجوز کار فاقد شرایط میباشند .

۶٫آیا همسر من میتواند در حین تحصیل من در کانادا کار کند؟

همسر و یا شریک قانونی شما میتواند تقاضای مجوز کار نماید چنانچه شما بصورت تمام وقت در یکی از موسسات مجاز اشتغال به تحصیل داشته باشید.

۷٫آیا من پس از اتمام تحصیل در کانادا میتوانم در آنجا کار کنم؟

برنامه کار فارغ التحصیلی که دانشجویان بین المللی را قادر میسازد تجربیات کار در کانادا را پس از فارغ التحصیل شدن را کسب نمایند این دوره ها حد اقل هشت ماه طول میکشد.توجه نمایید که برای کار در کانادا پس از اتمام تحصیل بایستی مجوز کار داشته باشید.این برنامه فرصت خوبی برای افرادی است که در کانادا تحصیل کرده اند چراکه میتوانند مشمول دسته بندی Canadian Experience Class یا Quebec Experience Class شده و میتوانند برای اقامت دایم اقدام نمایند.

سایر سوالات رایج در مورد ویزای دانشجویی کانادا و تحصیل در کانادا

۱٫آیا میتوان کمک هزینه تحصیلی و یا بورسیه برای تحصیل در کانادا گرفت؟

بسیاری از موسسات آموزشی کانادا کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی دارند.بدین منظور شما بایستی با موسسه مورد نظر تماس گرفته تا از کمک هزینه و بورسیه آن مطلع شوید.

۲٫مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاههای کانادا چیست؟

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در هر دانشگاه بسته به نوع قوانین آن متفاوت میباشد.بهترین و معقولانه ترین راه این است که ابتدا ببنید کدام دانشگاه رشته مورد نظر شما را دارد سپس مستقیما با آن مرکز آموزشی تماس گرفته و از مدارک مورد نیاز آن مطلع شوید.

۳٫آیا مدرکی که من بعد از فارغ التحصیلی میگرم در سایر کشورها معتبر است؟

گواهینامه،که میتواند دیپلم و یا سایر مدارک اخذ شده از یک موسسه معتبر کانادایی باشد برای تمامی کارفرماها و موسسات در سراسر دنیا شناخته شده است.برای مطلع شدن از معتبر بودن موسسه ای که قصد تحصیل در آنرا دارید بایستی مستقیما با آن موسسه تماس بگیرید.

۴٫من قصد خواندن فرانسه و یا انگلیسی در کانادا را دارم.آیا کمکهای مالی برای تحصیل در این رشته ها در کانادا وجود دارد؟

متاسفانه کمکهای مالی برای تحصیل در رشته های زبان انگلیسی و فرانسه وجود ندارد.کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی تنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد(به جز رشته های پزشکی و گردشگری).

۵٫ما برای سالهای طولانی در خارج از کانادا زندگی کرده ایم اما فرزند من شهروند کانادا است.اگر ما به کانادا برگردیم فرزند من وارد چه مقطعی میشود؟آیا فرزند من مانند یک دانشجوی بین المللی باید پذیرش بگیرد؟

تحصیل در کانادا تحت کنترل همان استان است و ابتدا شما باید با استانی که قصد زندگی در آنرا دارید تماس بگیرید.شما میتوانید با مدیر آن موسسه تماس گرفته و سوالات خود را مستقیما در رابطه با اینکه فرزندتان وارد کدام مقطع تحصیلی میشود بپرسید.

فرزند شما بعنوان یک شهروند کانادایی نمیخواهد بعنوان یک دانشجوی بین المللی اقدام نماید و همچنین نیاز به داشتن ویزا یا مجوز تحصیلی نیز ندارد.

۶٫آیا کمک هزینه تحصیلی در مقاطع ابتدایی،دبیرستان،پیش دانشگاهی و لیسانس وجود دارد؟

متاسفانه برای دانشجویان بین المللی کمک هزینه تحصیلی در این مقاطع وجود ندارد و تنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری کمک هزینه تحصیلی داده میشود.

۷٫آیا کمک هزینه تحصیلی برای تحصیل در مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد در کانادا وجود دارد؟

بله،هر ساله در ماه سپتامبر دولت کانادا کمک هزینه های تحصیلی را اعلام میکند،که این کمکها تحت نظارت وزارت امور خارجه میباشد.در این نوع که رقابتی است ،بطور متوسط هرساله ۵۰ درصد از این کمک هزینه ها داده شده و تا هفته اول دسامبر باز است.

سایر موسسات و دپارتمانهای دولتی بسته به نوع سیاست گزاریشان ممکن است کمکها و بورسیه هایی را در نظر بگیرند.

در زیر لیست برخی موسسات که کمک هزینه و بورسیه میدهند آورده شده است(این لیست غیر رقابتی است):

-جوایز و بورسیه های کبک:

این جوایز برای تحقیقات،مقطع فوق دکترا،کارشناسی ارشد و دکترا میباشد (تمامی رشته ها جز گردشگری،MBA و زبان)

بورسیه تحقیقات در مقطع دکترا

بورسیه فلوشیپ فوق دکترا

بورسیه تحقیقات کوتاه مدت و تخصصی

-دانشجویان فلوشیپ میهمان در آزمایشگاههای دولت کانادا:این بورسیه به دانشمندان و مهندسینی داده میشود که برای تحقیق در آن موسسه میهمان شده اند.

-بنیان ترودو:این بورسیه برای تحصیل در مقطع دکترا در رشته های مرتبط با حقوق انسانها و عدالت اجتماعی ، وظایف شهروندی ، در کانادا و کل دنیا ،و به ارتباط بین انسان و محیط زیست تعلق میگیرد.

-بورس ایالات متحده:بورسیه هایی برای مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد در رابطه با تحقیق و مطالعه در مورد اعضای این سازمان یا OAS در زمینه آموزش،محیط زیست و توسعه پایدار ، دولت و دموکراسی ، دانش و تکنولوژی،کاهش فقر و توسعه اجتماعی، گسترش اقتصادی و تجارت وجود دارد.