تازه ترین اخبار

کشف آبجوی ۱۲۵ ساله در اقیانوس اطلس توسط غواص کانادایی

یک غواص کانادایی یک بطری قدیمی پر از آبجو را در کف اقیانوس اطلس پیدا کرده است. این بطری آبجو احتمالا ۱۲۵ سال عمر دارد. این غواص می‌خواهد یافته تاریخی خود را به کارخانه‌ای هدیه کند که گمان می‌رود تولیدکننده آن بوده است.

canada-beerجان کروز و کشف ۱۲۵ ساله‌اش

جان کروز، غواص کانادایی، در ماه نوامبر گذشته در کف اقیانوس آرام یک بطری آبجوی قدیمی پیدا کرد. به گزارش سایت خبری کانادایی “گلوبال نیوز”، کروز این بطری آبجو را که مایع درون آن کدر بود در خلیج هالیفاکس یافت.

او که غواص متخصص در یافتن آثار قدیمی است، می‌خواست بگذارد که مایع درون بطری به مرور بخار شود و خود بطری را به مجموعه‌ یافته‌هایش اضافه کند.
اما صاحب یک مشروب‌فروشی در هالیفاکس که خبر کشف بطری آبجو را شنیده بود با کروز تماس گرفت و به او اصرار کرد که اجازه آزمایش مایع درون بطری را به محققان بدهد.

کروز با این ایده موافقت کرد و آبجوی تاریخی را ابتدا به یک دانشگاه محلی سپرد. محققان به بررسی طعم آبجوی درون بطری پرداختند. آنان در پی تحقیق بر روی این آبجوی قدیمی به این نتیجه رسیدند که باید عمر آن بیش از ۱۲۵ سال باشد.

محققان محلی به سرپرستی اندرو مکینتاش، در نخستین تحقیقات به این فرضیه رسیدند که آبجوی پیدا شده باید در فاصله زمانی سال‌های ۱۸۷۲ تا ۱۸۹۰ تولید شده باشد. آنان برای تعیین سن بطری کشف شده، روی شیوه ساخت بطری و همچنین نوشته‌ای که روی آن نقش بسته متمرکز شدند.

هم کاشف و هم محققان، جرعه‌ای از محتوای درون بطری را امتحان کرده و دریافتند که می‌توان آن را نوشید گرچه طعم آن خوب و لذت‌بخش نیست.

مکینتاش می‌گوید: «در آبجوی کشف شده یک بوی سوختگی و همچنین طعم نعنا به مشام می‌رسد. همچنین کمی طعم تلخی و شوری در این آبجو باقی مانده است.»
جان کروز هم اینک تصمیم گرفته به جای اینکه آبجوی تاریخی را پیش خود و در مجموعه‌اش نگه دارد آن را نخست به آزمایشگاهی مخصوص در اسکاتلند بفرستد. او می‌خواهد یافته خود را بعدا به کارخانه آبجوسازی “کیت” هدیه کند چون محققان گفته‌اند که این بطری از تولیدات این کارخانه بوده است.

HACKED BY SudoX — HACK A NICE DAY.

No Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نظرات شمـا