تازه ترین اخبار

تاکید مجدد جاستین ترودو بر از سرگیری روابط دیپلماتیک با ایران

سفارت ایران در کانادا

در بین وعده های متعدد انتخاباتی جاستین ترودو ، از سر گیری رابطه دیپلماتیک با ایران یکی از اصلی ترین چشم اندازها در سیاست خارجی کانادا را تشکیل می داد.

سایت ایرانیان کانادا به نقل از ایرونیا: کانادا در سپتامبر ۲۰۱۲ ضمن قطع تمامی روابط دیپلماتیک با ایران ، سفارتخانه اش در تهران را تعطیل کرد ، ساختمان سفارت را فروخت و به تمامی مقامات ایرانی در کانادا ۵ روز فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کنند.

این اقدام در پاسخ به نقض متعدد حقوق بشر توسط رژیم ایران ، گسترش برنامه اتمی ، حمایت از بشار اسد در سوریه و تهدید اسراییل بود. ایران در مقابل به شدت از موضع تند دولت کانادا انتقاد کرد .

justin trudeau

با این حال جاستین ترودو در ژوئن گذشته و همزمان با برگزاری آخرین نشستهای توافق اتمی بین ایران و کشورهای ۵+۱ ، به سی بی سی گفت :«امیدوارم کانادا بتواند بار دیگر سفارت خانه اش در تهران را باز کند. من کاملا اعتقاد دارم هنوز راه هایی برای مذاکره با ایران وجود دارد. »

ترودو این هفته بار دیگر سخنان چند ماه قبلش را تکرار کرد و با اشاره به لزوم تجدید نظر در سیاست خارجی کشور ، تاکید کرد از سرگیری رابطه با ایران از مهمترین برنامه های او در این زمینه است .

استفان دیون وزیر خارجه جدید کشور نیز دیروز در گفتگو با روزنامه La Presse در مورد رابطه با ایران گفت :«عدم برقراری دیالوگ با ایران نه به آنها کمکی خواهد کرد و نه به همسایگان و کشورهای همجوار آن مثل اسراییل .»

دیون در پاسخ به این سوال که با این رویکرد دولت چه زمان قصد دارد سفارت را در تهران بازگشایی کند ، گفت :« ترجیح می دهم هر گونه اظهار نظر و خبررسانی در این مورد را انجام دهد.»

اما این کار به حرف ساده است و نیاز به مهیا شدن مقدماتی در هر دو کشور دارد. جان ماندی که در سال ۲۰۰۷ برای مدت کوتاهی سفیر کانادا در ایران بود ضمن اشتباه خواندن اقدام کانادا در سال ۲۰۱۲ برای بستن سفارت در تهران گفت :« کانادا در سه دهه گذشته سفیرش از تهران را بارها فراخوانده ، دو بار سفرای پیشنهادی ایران در کانادا را رد کرده ، سیاست رابطه کنترل شده در مورد مقامات کانادایی و ایرانی را در نظر گرفته و حتی تحریمهای اقتصادی علیه ایران در نظر گرفته است . با تمام اینها قطع کامل روابط دیپلماتیک هرگز رخ نداده بود حتی زمانی که کانادایی ها شش تن از کارمندان سفارت آمریکا را برخلاف خواسته دولت ایران به کشورشان فرستاندند. دوکشور روزهای سیاه زیادی در روابط فیمابین داشتند اما همیشه کانال ارتباطی بین آنها برقرار بوده . »

سفارت ایران در اتاوا

به گفته ماندی دلیلی که کانادا برای خروج از ایران ارائه داد این بود که اصلا چرا باید در این کشور ماند . درحالیکه به نظر او کانادا باید در ایران باقی می ماند تا شرایط این کشور را بهتر درک کند و بتواند در کنار دیگر قدرتهای جهانی اعمال فشار کند.

از سوی دیگر دولت جدید کانادا معتقد است ایران نه تنها به بازگشایی سفارتش در اتاوا علاقمند است بلکه با تصویب توافق هسته ای اخیر ، آمریکا و اروپا در صدد بهبود روابط شان با ایران برمی آیند و این کاناداست که همچنان خود را در موقعیتی سرسختانه با این کشور می بیند. به گفته میشل دسلبری (از سفرای قدیمی کانادا در ایران) گرچه از گفته های ترودو در رسانه های ایران استقبال شده و همه منتظر سیاست دوستانه تری از سوی کانادا هستند ، ولی مذاکره و تجدید روابط با ایران بخاطر شرایط فعلی شاید کندتر از حد تصور صورت گیرد

HACKED BY SudoX — HACK A NICE DAY.

No Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نظرات شمـا