تازه ترین اخبار

تاثیر تحریم‌ها بر ایرانیان کانادا را متوقف کنید!

تحریم‌ها بر ایرانیان کانادا

توماری به مقامات دولت فدرال کانادا: تاثیر تحریم‌ها بر ایرانیان کانادا را متوقف کنید!

متن تومارِ «انسانی کردن تحریم‌های اقتصادی»

آقای نخست وزیر هارپر،
روز ۲۷ جولای ۲۰۱۰، در آغاز مجموعه تحریم‌ها و قانون ملاحظات اقتصادی خاص کانادا علیه ایران اذعان داشتید: «قصد این تحریم‌ها به هیچ وجه جریمه کردن مردم ایران نیست.» از آن زمان، تحریم‌ها با اضافه شدن مفاد و بند‌های گوناگون تقویت شده‌اند.
متاسفانه کمبود راهکارهای اجرایی و شفاف‌سازی در ارتباط با ضوابط قانون ملاحضات اقتصادی خاص علیه ایران موجب شده است که نه تنها ایرانیان مقیم کانادا، بلکه برخی کانادایی‌ها هم از تبعات این قانون متضرر شوند.
در حقیقت، از زمان اعلان این قانون در سال ۲۰۱۰، بسیاری از موسسه‌های مالی و اعتباری، گاهی بدون صدور اخطار، صرفا بر پایه تحریم‌ها و بدون هیچ گونه ادله قانونی معتبر، حساب‌های بانکی را در کانادا بسته‌اند بی‌آن که فحوا و استثناهای موجود در قوانین تحریم را در نظر گرفته باشند. مشتریان تحت تاثیر این اقدام موسسه‌های مالی تنها چند روز فرصت داشتند تا حساب کارت اعتباری خود را تسویه کرده و برای وام مسکن خود جایگزینی پیدا کنند.
به این ترتیب، این کانادایی‌ها قربانی تفسیر اشتباه و تندروانه از نظام تحریم‌های اقتصادی شده‌اند. این تفسیرهای اشتباه حقوق بنیادی ایشان را زیر پا گذاشته است.
به علاوه، تعدادی دیگر از کانادایی‌ها و مقیمان دایم کانادا هنگام آوردن هدایا یا دارایی‌های شخصی به کانادا خود را در هزارتوی آژانس خدمات مرزی کانادا و وزارت امور خارجه گرفتار یافته‌اند. این دارایی‌های شخصی به دلیل تفسیر اشتباه از قوانین ضبط شده‌اند. این قربانیان پیش از آزاد کردن دارایی‌های شخصی خود از گمرک باید مبالغ نجومی بابت انبارداری دارایی خود بپردازند.
نظر به این بی‌عدالتی آشکار و با توجه به این که قرار نیست تحریم‌های اقتصادی بر کانادایی‌ها یا مقیمان دایمی اعمال شود که به ضوابط و قوانین احترام می‌گذارند، خواستار اقدام شما هستیم.
ما باور داریم که تفسیر برخی از کارمندان موسسه‌های مالی یا دیگر مجموعه‌های خصوصی بر خلاف متن و روح قوانین تحریم بوده و شامل نقض حقوق اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی شهروندان است.
ما باور داریم که به عنوان ضامن حاکمیت قانون مسئول هستید که از شان همه کانادایی‌ها، بدون استثنا، پشتیبانی کنید. به این ترتیب، خواستاریم سریعا اقدام قانونی و ملاحظات اجرایی لازم مبذول گردد تا تفسیر از تحریم‌های اقتصادی شفاف شده و از آن که کانادایی‌ها و مقیمان دایم هدف و قربانی تحریم‌ها قرار گیرند اجتناب شود.
کوفی عدنان جایی بیان کرد اگر تحریم بتواند در مواردی خاص به عنوان ابزاری برای ضمانت اجرا به کار رود، انواع خاصی از تحریم‌ها، به ویژه تحریم‌های اقتصادی، ابزاری کند هستند که اغلب بی آن که اثری بر سردمداران بگذارد، رنجشی بزرگ برای مردم عادی به همراه خواهد داشت.

در لینک زیر می‌توانید تومار را امضا کنید:
http://goo.gl/c5UgkV

آیا جامعه ایرانی قادر است از خود دفاع کند؟

ونسان والاییونسان والایی، یکی از طراحان این تومار با سابقه‌ای غنی در دفاع از حقوق شهروندی

به گزارش ایرانیان کانادا به نقل از نشریه هفته: در شماره ۳۲۹ هفته در ۵ فوریه ۲۰۱۵ به فعالیت‌هایی پرداختیم که در جامعه ایرانی شروع شده تا به آنچه تفسیر اشتباه قوانین تحریم است برخورد و مشکلاتِ گروه بزرگی از ایرانیان ساکن کانادا در همین رابطه ریشه‌یابی شود.
در آن گزارش اشاره کردیم که در نشست ۶ ژانویه ۲۰۱۵ حدود ۴۰ ایرانی مونترالی در مکیک گرد آمدند و به این معضل پرداختند و نتیجه این شد که توماری خطاب به دولت فدرال تهیه و ضمن آن به روند موجود اعتراض شود. این تومار اکنون تهیه شده و روی سایت change.org تحت عنوان Humanize the Economic Sanctions در دسترس است.

ونسان والایی: تاثیرات منفی تحریم‌ بر ایرانی‌تباران باید به سرعت متوقف شود!

وکیل دادگستری، و عضو کانون وکلای کبک، ونسان والایی، یکی از طراحان این تومار با سابقه‌ای غنی در دفاع از حقوق شهروندی، در پاسخ به این سوال که چرا این تومار مهم است، می‌گوید: «به طوری که شما می‌دانید از تقریبا دو سال پیش در زمینه انتقاد از تاثیرات گوناگون تحریم‌های اقتصادی بر بهره‌بری از حقوق بشر فعال بوده‌ام. شاید به خاطر بیاورین که ما دوسال پیش درباره تاثیر تحریم‌های جدید روی حقوق پایه‌ای شهروندان توجه دادیم.
تاریخ روابط بین‌المللی روای حکایت‌های مفصلی درباره عدم موثربودن تحریم‌های اقتصادی به عنوان یک ابزار مهم سیاست‌ خارجی است که تحریر آن مثنوی هفتاد من کاغذ شود.»

ونسان والایی ادامه می‌دهد: «در کارزار انسانی‌تر کردن تحریم‌ها، که من همراه با گروهی از شهروندان آن را هم‌آهنگ می‌کنیم هدف این است که تاثیرات منفی تحریم‌های اقتصادی بر کانادایی‌های ایرانی‌تبار به سرعت متوقف شود. غیرقابل پذیرش است که در کانادا حساب‌های بانکی مردم بسته می‌شود و یا اموال عادی آنها در گمرک بدون هیچ پایه قانونی ضبط می‌شود.»

و ادامه می‌دهد: «ما باید بر تفسیرهای غلط از قانون تحریم‌ها نقطه پایان بگذاریم و بیش از این اجازه ندهیم مردم بی‌گناه هدفِ این تفسیر‌های غلط قرار بگیرند. به این دلیل این تومار مهم است.»

والایی تاکید می‌کند: «ما به هیچ‌وجه پلاتفرم سیاسی خاصی را دنبال نمی‌کنیم به جز اینکه بخواهیم محدوده‌های قانونی و مقرراتی تصویب شود که از پامال شدن حقوق پایه‌ای شهروندان جلوگیری کند.»

این وکیل مونترالی درپاسخ به این سوال که چگونه و از چه طریقی قرار است این تومار تاثیرگذار شود، می‌گوید: «از این راه که تلاش کنیم صدای جامعه ما شنیده شود. دولت فدرال باید بداند که صدور قوانین تحریم باید با مسئولیت همراه باشد و دیگر اینکه باید به طور مرتب رژیم تحریم‌ها بررسی و بررسی دوباره بشود.»

سوده علیخانی
سوده علیخانی، وکیل دعاوی دیگری که در این زمینه فعال بوده می‌‌گوید: «از اصلی‌ترین مشکلات ایرانی‌تبارانِ کانادا، در رابطه با قانون تحریم در این کشور، این است که عدم تدوین مقررات و آیین‌نامه‌های کافی توسط قانون‌گذار و دستگاه‌های اجرایی به تفسیرهای غلط از قانون و عدم اطمینان مجریان در اجرای قانون انجامیده. به عنوان مثال از جابجایی و حمل و نقل محموله‌های غیرممنوعه حتی برای استفاده‌های شخصی جلوگیری می‌شود و گاه فرد مربوطه ناچار به پرداخت جریمه می‌شود، آن هم به نام “قانون تحریم اقتصادی”. از نظر من این حق شهروندان کانادایی است که در این رابطه بدانند اما این حق امروز از آنان گرفته شدهاست.»

ایمان صادق، وکیل جوان و عضو فعال کانون وکلای ایرانی کبک که در شکل‌گیری این حرکت نقش داشته درباره اهدا این کمپین می‌‌گوید: هدف ما این است که دولت فدران گام‌های اداری و حقوقی لازم را بردارد تا موضوع و محدوده قوانین تحریم‌ها برای موسسات کانادایی بویژه بانک‌ها و مرزبانی (گمرک) و همچنین موسسات دولتی و نیمه دولتی روشن شود تا جلوی تفسیر غلط آنها گرفته شود.

امیر خدیر: این تحریم‌ها نقض کنوانسیون ژنو است
از امیر خدیر نماینده ایرانی‌تبار مجمع ملی کبک نظرش را در این باره پرسیدیم که آیا به نظر او تحریم‌های موجود علیه ایران که فشار ویژه‌ای روی مردم و ایرانیان ساکن کانادا وارد می‌کند با اصول حقوق بشر منطبق است؟ دکتر خدیر در پاسخ می‌‌گوید: «تحریم‌ها با قوانین بین‌ المللی در تضاد هستند. اگر به قطع نامه شماره ۲۶۲۵ مجمع عمومی‌ سازمان مله رجوع کنید (به تاریخ ۲۴ اکتبر ۱۹۷۰) در وظایف اعضای سازمان ملل وصف شده: “هیچ دولتی حق ندارد به وسیلهٔ فشار‌های اقتصادی یا سیاسی دولت دیگری را وادار کند استقلال تصمیم و خودمختاری خود را به دیگری واگذار کند.”

از دیر زمان، محاصره اقتصادی ابزاری در امتداد جنگ یا برای جایگزینی جنگ بوده. دولت آمریکا از آن به طور روزافزون برای دست‌رسی به اهداف سیاسی خود استفاده می‌کند. این گرایش بعد از پایان جنگ سرد تشدید شده. اما درهر صورت، تحریم اقتصادی، ابزاری تهاجمی، یعنی شیوه‌ی سبکی از جنگ است. در نتیجه قوانین مربوط به جنگ و محدودیت‌های ذکر شده در آن باید رعایت شوند.
در لایه‌های الحاقی کنوانسیون ژنو در مورد جنگ (protocole additionnel 1) مشخص شده که مردم عادی نباید هدف قرار گیرند. در این قوانین به روشنی گفته شده طرفین جنگ نباید عامدانه به دارائی و املاک مردم غیر نظامی حمله کنند یا آسیب برسانند. تحمیل گرسنگی به مردم عادی برای رسیدن به هدف نظامی اکیدا ممنوع شده.

با این توضیحات، روشن است که تحریمی که اکنون توسط آمریکا و هم پیمانانش به ایران تحمیل شده، به خاطر آسیب رساندن سیستماتیک و بی‌ رویه به غیرنظامیان (به معنی‌ افرادی که در دولت مسئولیت ندارند و در عمل طرف جنگ دولت‌های غربی نیستند) کنوانسیون ژنو را نقض می‌کند. تحریم موجود در عمل مردم عادی را هدف مستقیم خود قرار داده و به کّل جامعه، بدون تفکیک مسئولین از مردم، آسیب مراتب میرساند. این تحریم، که روشی‌ از جنگ است، قوانین بین اول المللی جنگ را در چندین مورد زیر پا می‌گذرد.

دکتر خدیر درباره چگونگی تاثیرگذاری تومار می‌‌‌گوید: «گرچه مخاطب تومار دولت است و امید چندانی نیست که دولت محافظه‌کار آقای هارپر توجهی به این درخواست و ومار داشته باشد اما از آنجا که امسال سال انتخابات مجلس فدرال است این می‌تواند ابزاری باشد که توسط آن با لیبرال‌ها و ان.دی.پی وارد گفت‌وگو شویم.»

پویا جوادیپویا جوادی: «انسانی‌شدن» و «تحریم» پارادوکس است اما…

پویا جوادی از جوانان فعال جامعه ایرانی که در کافه‌لیت بویژه فعال است معتقد است: «موضوع اصلی این کمپین و تومار انسانی کردن تحریم‌های تصویب شده برای ایرانیان کاناداست. گرچه دو واژه انسانی‌شدن و تحریم دارای پارادوکس هستند اما قصد اصلی این کمپین جدا کردن اشخاص حقیقی و یا حقوقی از گروهی است که به طور مشخص هدف تحریم‌ها هستند. به این دلیل که تجربه این چند سال نشان داده است که اثر تحریم‌ها بر روی افراد عادی کامیونیتی ایرانی کانادایی بیش ازافراد اصلی مورد نظر تحریم‌ها بوده است و تلاش ما این است تا با مشخص شدن دقیق این تفاوت‌ها شاهد تصمیم‌گیری‌های شخصی کارمندان و کارگزاران بانک‌ها و دیگر موسسه‌های کانادایی فقط به دلیل ایرانی بودن هموطنانمان نباشیم

پویا جوادی درباره هدف این تومار می‌‌گوید: «هدف اصلی این تومار این است تا دولت کانادا برای تحریم‌ها راهکار کاملا مشخصی ارائه دهد تا با روشن شدن تمام موارد جای هر گونه اشتباه و نظر شخصی در مواردخارج از تحریم‌ها را ببندد»

این جوان فعال درمورد اینکمه چه کسی می‌تواند تومار را امضاء کند، می‌گوید: «تمام افرادی که حقوق اجتماعی برای آنها کوچکترین اهمیتی هم داشته باشد و بخواهند قدمی برای وجدان احتماعی خود بردارند می‌توانند در این مسیر همراه شوند تا در آینده شاهد قربانی شدن افراد دیگری از جمله خودشان نشوند.

بانک تی دی کانادا
محمد راد: ما به امید فردایی بهتر وارد کانادا شدیم، اما….

محمد راد، یک شهروند جوان فعال ایرانی در مونترال می‌گوید: در حال مطالعه چند وب سایت بودم. تا اینکه به این خبر رسیدم به موضوع خبر تحریم‌ها. برای تمام ما مهاجرین موضوع تحریم یک زخم کهنه و قدیمی است که تو ایران با سختی‌هاش زندگی می‌کردیم و به امید فردایی بهتر وارد کانادا شدیم. همه ما تو بدترین شرایط تحریم دلار خریدیم اومدیم اینجا. کسانی مثل من هم که به واسطه حرفه تخصصی خودشون که در حوزه‌های تجاری است بیشتر این مسائل براشون پررنگ‌تر بود. اما متاسفانه انگار هر جا بریم این تحریم‌ها قرار دنبالمون باشه. فقط و فقط به خاطر داشتن هویت ایرانی. به یکباره یاد مطالبی که در مورد منشور حقوق و آزادی‌های کانادا خوانده بودم افتادم و یاد این موضوع که با چه شور شوقی در حوزه‌های تخصصی خودم برنامه خود را در کانادا پایه‌ریزی کرده بودم. در ابتدا احساس تنهایی کردم و حس کردم دیر یا زود قرار است طعم تلخ این آسیب‌ها را تجربه کنم.
اما امروز خوشحالم که با افرادی کارشناس و صاحب‌نظر در جامعه ایرانی کانادا دوست همراه شدم که برای من یک جور قوت قلب محسوب می‌شوند و احساس می‌کنم تنها نیستم و فکر می‌کنم می‌توانیم با یک انگیزه و پشتکار نشان بدهیم که هویت ایرانی و ایرانی بودن برای ما افتخار است. تمام ما تکه‌هایی از قلب خودمان را در ایران جا گذاشتیم به اینجا آمده‌ایم و آینده تک تک آنها هم امروز برای ما مهم و ارزشمند است. همانطور که آینده ما در این کشور جدید مهم است. وقتی به تمام اینها فکر کردم یک احساس مسئولیت سنگینی رو نسبت به خودم و جامعه‌ام بر روی شونه‌هام حس کردم و خودم را مسئول دیدم در مقابله با این شرایط یک همچین بیانه‌ی اعتراضی را امضاء کنم و مراتب اعتراض خودم رو به اینگونه سیاست‌ها اعلام کنم.

HACKED BY SudoX — HACK A NICE DAY.

No Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نظرات شمـا