تازه ترین اخبار

ترکیه هکر ایرانی را تحویل آمریکا داد

ترکیه هکر ایرانی را تحویل آمریکا داد

نیما گلستانه

به گزارش وب سایت ایرانیان کانادا به نقل از ایران وایر: روزنامه صباح ترکیه خبر داده است که دولت ترکیه، نیما گلستانه، هکر ۲۹ ساله ایرانی را که متهم به حملات سایبری و هک یک شرکت آمریکایی بوده را دو هفته پیش تحویل مقام های آمریکایی داده است.

ارزش نرم افزارهای هک شده توسط نیما گلستانه میلیون ها دلار برآورد می شود

نخستین بار، نوامبر ۲۰۱۳، رسانه های ترکیه خبر بازداشت او را اعلام کردند. درخواست بازداشت نیما گلستانه توسط پلیس اف بی آی آمریکا مطرح و یک قاضی ایالت ورمونت برای او حکم بازداشت صادر کرده بود. نیما گلستانه که در شهر نیویورک زندگی می کرد، ماه اوت سال ۲۰۱۳ وارد استانبول شد. او پس از ورود به فرودگاه آتاتورک استانبول تحت تعقیب قرار گرفت. نیما نخست در هتلی در محله سلطان احمد استانبول اقامت گزید. پس از طرح اتهامات، او توسط پلیس ترکیه تحت بازجویی قرار گرفت. او باید هر هفته به پلیس منطقه سلطان احمد مراجعه می کرد، با این حال پلیس متوجه شد که نیما از مراجعه به پلیس خودداری کرده و از استانبول خارج شده است.

در جریان تعقیب آقای گلستانه، مشخص شد او در روستایی در منطقه مرکزی آکسارای به سر می برد و در تلاش است که به صورت غیرقانونی از ترکیه به سمت ایران برود. تاریخ دقیق بازداشت وی اعلام نشده ولی در گزارش های منتشره آمده که او ۶۰ روز در زندانی واقع در محله مال تپه استانبول به سر برده است.

آقای گلستانه متهم است در طول سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ با هک سیستم های یک شرکت که در ایالت ورمونت آمریکا فعال است، نرم افزارهایی را سرقت کرده که ارزش آنها میلیون ها دلار برآورد می شود. حوزه فعالیت این شرکت آئرودینامیک اعلام شده است. ارزش نرم افزارهای سرقت شده بین ۴۰ تا ۸۰۰ هزار دلار اعلام شده است.

در طول سال های اخیر، گزارش های مبنی بر حمایت دولت ایران از برخی حملات هکری منتشر شده بود ولی در گزارش های منتشره پیرامون این هکر، اشاره به رابطه وی با دولت ایران به چشم نمی خورد.

در تازه ترین گزارش ها، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با انتشار اسنادی اعلام کرده که سال ۲۰۱۲ در جریان حملات هکری که منجر به اختلال در دسترسی به وب سایت بانک آمریکا و و موسسه مالی “جی‌.پی. مورگان چیس” شد، مقام های ارشد ایران از این حملات آگاهی داشتند.

در موردی دیگر، نیویورک تایمز خبر از حمایت دولت ایران از حملات هکری به شرکت نفتی آرامکوی عربستان خبر داده است. این حمله هکری نیز در سال ۲۰۱۲ رخ داد. پیش از این در سال ۲۰۱۱ هم گزارش هایی درباره حمایت دولت ایران از حملات هکری به شرکتی در هلند منتشر شد.

در طول دو سال گذشته، دولت ایران هیچ واکنشی به بازداشت این هکر ایرانی نشان نداده است.

در عین حال، روزنامه صباح که رسانه حامی دولت ترکیه محسوب می شود گزارش داده که ممکن است در واکنش به این اقدام، آمریکا اقدام به تحویل فتح الله گولن، رهبر مخالفان دولت ترکیه که در ایالت پنسیلوانیای آمریکا به سر می برد، کند.

دو روز پیش دادگاهی در ترکیه برای دومین بار حکم بازداشت فتح الله گولن را صادر کرد. آقای گولن که یک جنبش مذهبی و اجتماعی را حمایت می کند، از سوی رئیس جمهور ترکیه متهم شده که با شکل دهی یک دولت موازی در اندیشه براندازی حکومت فعلی بوده است.

در طول یکسال گذشته بسیاری از حامیان گولن در پلیس و دستگاه قضایی بازداشت و یا برکنار شده اند و دولت ترکیه تلاش کرده فعالیت مدارس مذهبی حامی آقای گولن را به شدت محدود کند.

به نظر می رسد طرح درخواست استرداد آقای گولن در مقابل استرداد هکر ایرانی، بخشی از فضاسازی رسانه ای دولت ترکیه برای تحت تاثیر قرار دادن موقعیت مهم ترین مخالف خود باشد.

No Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نظرات شمـا