تازه ترین اخبار

راز جذاب و باور نکردنی پاسپورت کانادایی فاش شد

VD56zw1

از زمانی که نسخه جدید پاسپورت کانادایی در جولای ۲۰۱۳ عرضه شد، روزنامه‌نگاران امنیت بالای آن را ستایش کرده‌اند. پاسپورت جدید کانادا یک چیپ الکترونیکی درون خود دارد که عکس صاحب پاسپورت را درونش ذخیره می‌کند و همین مسئله احتمال جعل‌ آن را پایین می‌آورد. همچنین این پاسپورت بر خلاف پاسپورت‌های قبلی هر ۱۰ سال نیاز به تمدید دارد نه هر ۵ سال.

اما پاسپورت جدید کانادایی مشخصه‌های معمولی و تکراری‌ای هم دارد در صفحات داخلی تعدادی عکس بی‌رنگ دیده می‌شوند از ساختمان پارلمان‌ گرفته تا عکس پدران کنفدراسیون که به نظر می‌رسد دولت خواسته به کمک آنها تکه‌هایی از تاریخ کانادا را بازسازی کند.

از دید منتقدان، کانادای امروز کانادای چند فرهنگی و مدرن در این مدرک مهم حضوری ندارد.

اما این هفته یکی از کاربران سایت Reddit راز بزرگ پاسپورت جدید کانادا را فاش کرد. اگر پاسپورت را در زیر نور سیاه Black light (فرابنفش) بگیرید نقاشی‌های خوش و آب رنگی جای عکس‌های قدیمی تاریخی را می‌گیرند.

به نوشته نشنال‌پست، پاسپورت جدید کانادا زیر نور فرابنفش ساختمان خواب‌آور پارلمان در پاسپورت تبدیل می‌شود به صحنه آتش‌بازی. یا آبشار نیاگارا در روز، تبدیل می‌شود به تصویر دل‌انگیز آبشار در شب.

این کشف جدید، ادعای ضد جعل بودن پاسپورت کنونی را تقویت می‌کند، چرا که جعل این نقاشی‌ها و صفحات تقریبا غیرممکن است و ماموران فرودگاه وقتی پاسپورت را زیر نور مخصوص بگیرند به راحتی متوجه اصل بودن یا نبودن آن خواهند شد.

نکنه جالب اینجاست که هیچ کدام از مسئولان دولتی کانادا موقع معرفی پاسپورت جدید اشاره‌ای به این ویژگی‌ها نکرده بودند و در طول یک سال و نیم اخیر راز آن کاملا مخفی مانده بود. در طول هفته اخیر، دفتر وزارت مهاجرت کانادا در پاسخ به سوالات خبرنگاران در مورد نقاشی‌های درون پاسپورت، سکوت پیشه کرده است.

new-canadian-passport-uv-light-images-15
new-canadian-passport-uv-light-images-16

new-canadian-passport-uv-light-images-17
new-canadian-passport-uv-light-images-18

new-canadian-passport-uv-light-images-9
new-canadian-passport-uv-light-images-10

new-canadian-passport-uv-light-images-11
new-canadian-passport-uv-light-images-12

new-canadian-passport-uv-light-images-13
new-canadian-passport-uv-light-images-14

new-canadian-passport-uv-light-images-5
new-canadian-passport-uv-light-images-6

new-canadian-passport-uv-light-images-7
new-canadian-passport-uv-light-images-8

new-canadian-passport-uv-light-images-1
new-canadian-passport-uv-light-images-2

گزارش ویدیوی

No Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نظرات شمـا