تازه ترین اخبار

ایران آماده است با هر کشوری قانون لغو ویزا را اجرا کند

ایران آماده است با هر کشوری قانون لغو ویزا را اجرا کند

iranian-passport

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرده که ایران آماده است تا با هر کشوری قانون لغو ویزا را به اجرا گذارد. در حال حاضر اتباع ایرانی برای سفر به کمتر از ۴۰ کشور دنیا نیازی به ویزا ندارند.

حسن قشقاوی، معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرده است که ایران آمادگی آن را دارد تا با هر کشوری که بخواهد قوانین ویزا را لغو کند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، معاون وزیر خارجه که روز جمعه (۱۹ دی / ۹ ژانویه) در نشست خبری همایش گردشگری سلامت شرکت کرده بود، اظهار داشت: «وزارت امور خارجه ایران این آمادگی را دارد تا لغو روادید با هر کشوری را با اولویت کشورهای همسایه در دستور کار قرار دهد».
در میان کشورهای همسایه ایران، ترکیه از سال‌ها پیش لزوم ویزا برای ایرانیان را برداشته است. عراق نیز در ما‌ه‌های محرم و صفر که ماه عزاداری شیعیان است، اعلام کرد که ایرانیان برای ورود به این کشور نیازی به ویزا ندارند.
به گفته‌ی قشقاوی ایران نیز در مقابل این اقدام عراق در ایام عزاداری امام هشتم شیعیان صدور روادید را برای تمامی همسایگانش برمی‌دارد.
گرجستان که از سال ۲۰۱۰ قرارداد لغو روادید با ایران داشت، در سال ۲۰۱۳ به طور یکطرفه این قرارداد را فسخ کرد.
فوریه سال ۲۰۱۴ (بهمن ۱۳۹۲) ایران به طور یکطرفه اعلام کرد که قرارداد لزوم اخذ روادید برای اتباع جمهوری آذربایجان را لغو کرده است. ایرانیان اما همچنان برای ورود به کشور جمهوری آذربایجان نیازمند صدور ویزا هستند.

اعتبار پاسپورت ایرانی در گذر زمان؛ چه بود و چه شد

islamic-republic-of-iran-passportتصویر پاسپورت ایرانی قبل از انقلاب (سمت چپ) و بعد از انقلاب (سمت راست)

بر اساس فهرست موسسه بین‌المللی “هنلی اند پارتنرز” در سال ۲۰۱۳، پاسپورت ایرانی از نظر سفر به کشورهای مختلف بدون نیاز به ویزا، یکی از بدترین پاسپورت‌های جهان است. این در حالی است که پیش از انقلاب اسلامی، ایرانی‌ها برای ورود به بسیاری از کشورهای اروپایی به عنوان نمونه برای ورود به کشور سوئیس نیازی به اخذ ویزا نداشتند.
united-kingdom-passport
رتبه‌ی اول

در فهرست موسسه بین‌المللی “هنلی اند پارتنرز” در سال ۲۰۱۳، پاسپورت کشورهای فنلاند، سوئد و بریتانیا به صورت مشترک در رده اول رتبه‌بندی قرار دارند. شهروندان این سه کشور می‌‌توانند به ۱۷۳کشور دنیا بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند. موسسه بین‌المللی “هنلی اند پارتنرز” هر ساله در گزارشی اعتبار پاسپورت‌های مختلف جهان را منتشر می‌کند.
passport
رتبه‌ی دوم
پاسپورت کشورهای آلمان، آمریکا، دانمارک و لوکزامبورگ نیز به صورت مشترک در رده دوم این فهرست قرار دارند. شهروندان این ۴ کشور می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به ۱۷۲ کشور دنیا سفر کنند.

italiana-passport
رتبه‌ی سوم
در رده سوم بهترین پاسپورت‌های جهان، پاسپورت سه کشور ایتالیا، هلند و بلژیک قرار دارد. شهروندان این سه کشور می‌توانند به ۱۷۱ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند.

franc-passport
رتبه‌ی چهارم
کانادا، فرانسه، ایرلند، ژاپن، نروژ، پرتغال و اسپانیا در رتبه چهارم قرار دارند. شهروندان این کشورها می‌تواندد بدون ویزا به ۱۷۰ کشور دنیا سفر کنند.

bosnia-passport
بوسنی و هرزگوین در رتبه ۴۴
در میانه این رتبه‌بندی به عنوان نمونه پاسپورت کشور بوسنی و هرزگوین قرار دارد. شهروندان این کشور می‌توانند بدون اخذ ویزا به ۹۱ کشور دنیا سفر کنند.

ایران در قعر جدول
در این فهرست پاسپورت ایرانی در رده ۸۶ به صورت مشترک با کشورهای آنگولا، جیبوتی و میانمار قرار دارد. بنا بر این فهرست شهروندان ایران می‌توانند به ۴۰ کشور دنیا بدون اخذ ویزا سفر کنند. البته این رتبه‌بندی قبل از این‌ است که در هفته‌ها و ماه‌های اخیر چندین کشور ورود شهروندان ایران بدون ویزا را ممنوع اعلام کردند.

iran-air
وضعیت پاسپورت ایرانی در ماه‌های اخیر اما بدتر هم شده است. در ماه‌های اخیر سفر شهروندان ایران بدون ویزا به چندین کشور لغو شده است و به این ترتیب رتبه ایران از رده ۸۶ فهرست موسسه بین‌المللی “هنلی اند پارتنرز”، باز هم پایین‌تر خواهد رفت. مالزی و عمان تنها شماری از کشورهایی هستند که اخیرا صدور ویزای آنی برای شهروندان ایرانی را لغو کرده‌اند.

rouhani-iran
روزنامه “شرق” مهر ۱۳۹۲ در گزارشی اعلام کرد دلیل اصلی توقف صدور ویزای توریستی آنی کشور عمان برای شهروندان ایرانی، “سفر تعدادی از اتباع ایران به این کشور برای انجام گدایی بوده است”. بنا بر این گزارش اعلام توقف صدور ویزای آنی برای شهروندان ایرانی از طرف عمان در حالی صورت گرفت که دو هفته بعد از این خبر سلطان قابوس پادشاه عمان برای دیدار با حسن روحانی به ایران آمد.

iranian-travel
گرجستان، اندونزی و مصر نیز در ماه‌های اخیر شرایط دریافت ویزا برای ایرانیان را سخت‌تر کرد‌ه‌اند. از این پس ایرانیان برای ورود به کشور گرجستان بایستی از سفارت گرجستان در تهران یا مبادی ورودی‌های زمینی و هوایی اقدام به اخذ ویزا کنند.

north-kouria
نکته جالب در رده‌بندی فهرست موسسه بین‌المللی “هنلی اند پارتنرز” در سال ۲۰۱۳ این است که رتبه‌ی پاسپورت کره‌شمالی بالا‌تر از ایران قرار دارد.

iran-air-2015
با احتساب تغییرات اخیر و کشورهایی که در هفته‌های اخیر ورود شهروندان ایران بدون ویزا را ممنوع اعلام کرده‌اند، ایران در کنار نپال، اریتره، فلسطین، سومالی، عراق و افغانستان در قعر جدول رده‌بندی فهرست موسسه بین‌المللی “هنلی اند پارتنرز” در سال ۲۰۱۳ قرار دارد.

turkiye-visa-passport
پاسپورت ترکیه در رتبه ۴۲
پاسپورت ترکیه کشور همسایه ایران در این رده بندی بسیار بالاتر از پاسپورت ایرانی قرار دارد. شهروندان ترکیه می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به ۹۴ کشور دنیا سفر کنند.

afghanistan-passport
نمایی از پاسپورت کشور افغانستان که با اختلافی اندک پایین‌تر از پاسپورت ایرانی در قعر فهرست موسسه بین‌المللی “هنلی اند پارتنرز” در سال ۲۰۱۳ قرار دارد.

old-iran-air
البته وضع همیشه این‌طور نبوده است. پیش از انقلاب ایرانی‌ها برای سفر به اکثر کشورهای اروپایی به ویزا نیاز نداشتند. در همین زمینه حسن روحانی نیز وعده‌ داد “احترام پاسپورت ایرانی” را برمی‌گرداند.

مطالب مرتبط و خواندنی در همین زمینه:
معتبرترین پاسپورتهای جهان در سال ۲۰۱۴

ایرانیان در رتبه پنجم فهرست درخواست کنندگان مهاجرت به کانادا

مقایسه کیفیت زندگی در آمریکا و کانادا

لیست بهترین شهرهای دنیا در سال ۲۰۱۴ منتشر شد

در جدیدترین رتبه بندی دنیا از نظر رفاه اجتماعی کانادا و ایران در رده پنجم و صدوهفتم قرار گرفتند

در سفرهای خارجی این ۷ کار را اصلا انجام ندهید