تازه ترین اخبار

خانواده ایرانی ساکن ونکوور طعمه کلاهبرداران شد

vancouver-house

خانواده ایرانی ساکن ونکوور موقع اجاره‌ی خانه فریب یک حقه قدیمی (اما پیچیده) را خوردند و هزاران دلار متضرر شدند.

به گفته پلیس، کلاهبرداران اول خانه‌های لوکس را در وب‌سایت کریگزلیست (www.craigslist.org) عرضه می‌کردند و بعد به افراد علاقمند پیشنهاد تخفیف – به ارزش چند هزار دلار – می‌دادند. البته این تخفیف یک شرط داشت: پرداخت یک‌جای مبلغ شش ماه اجاره.

کاوه خلیل‌زاده یکی از افرادی بود که فریب آنها را خورد. او آپارتمان دو اتاق‌خوابه لوکسی را برای والدینش در Shaw Tower ونکوور پیدا کرد و آنها قبل از بستن قرارداد، دو بار از خانه بازدید کردند. همه چیز بی‌نقص به نظر می‌رسید و کاوه اجاره ۶ ماه – ۲۶ هزار دلار – را پرداخت کرد.

شرکت اجاره‌دهنده خانه با نام Pacific Luxury Realty کاملا قانونی به نظر می‌رسید. (آنها حتی معرف‌های والدین خلیل‌زاده را چک کردند!) پس خانواده خلیل‌زاده کل پول را به حساب شرکت در Bank of Montreal ریختند.

اما به گفته خلیل‌زاده «یک روز قبل از اسباب‌کشی متوجه شدیم که یک جای کار می‌لنگد.» وب‌سایت شرکت از صحنه روزگار محو شد و دیگر کسی به تلفن‌ها جواب نمی‌داد. وقتی خلیل‌زاده به آپارتمان مراجعه کرد متوجه شد فریب‌ خورده است. «دربان به من گفت که تنها نیستم و کلاهبرداران این واحد را به چندین نفر دیگر کرایه داده‌اند.»

kaveh-khalilzadeh-vancouver
کاوه خلیل‌زاده

به گفته پلیس، خانه توسط صاحب اصلی‌اش به فروش گذاشته شده بوده – به مبلغ ۳ میلیون دلار – و کلاهبرداران با دزدیدن عکس‌های آگهی فروش، آگهی جعلی کریگزلیست را درست کرده بودند. به نظر می‌رسد آنها توانسته‌ بودند خود را مشاور املاک جا بزنند و حتی وارد آپارتمان هم شده‌ بودند. بنا به اعلام پلیس، «آنها فقط از همین یک واحد حدود ۱۰۰ هزار دلار کلاهبرداری کرده‌اند. به نظر ما این فقط یکی از کلاهبرداری‌های این گروه است و ماجرا بزرگ‌تر از یک آپارتمان به نظر می‌رسد.»

شبکه CBC ماجرای یک خانواده فریب‌خورده‌ دیگر را هم گزارش کرده است: آنها با ماشین حامل اسباب و اثاثیه به خانه رویایی‌شان رسیدند و در زدند و متوجه شدند یک خانواده دیگر آنجا زندگی می‌کند.

به گفته پلیس در Fairmont Pacific Rim (یک آسمان‌خراش لوکس دیگر) هم چنین کلاهبرداری‌ رخ داده است.

تحقیق درباره حساب بانکی‌ای که خلیل‌زاده به آن پول ریخته بود نشان می‌دهد حساب با هویت جعلی ساخته شده و صاحب حساب وجود خارجی ندارد.

پلیس ونکوور از کسانی که اطلاعاتی در این باره دارند خواسته با آنها تماس بگیرند.

vancouver-rental-kijiji
پدر و مادر کاوه خلیل‌زاده
در این بین، خلیل‌زاده که اطمینانش را به همه صاحب‌خانه‌ها از دست داده است سعی می‌کند خانه‌ای دیگر برای پدر و مادرش پیدا کند: آنها آدم‌های معمولی‌اند که پس‌انداز بازنشستگی‌شان را خرج می‌کنند. این تجربه‌ای وحشتناک برای ماست، به خصوص برای پدر و مادرم که حدود یک سال است به کانادا مهاجرت کرده‌اند.

گزارش ویدیو گلوبال نیوز کانادا از کلاهبرداری های اینترنتی

منبع: انگلیسی از سی بی سی نیوز ترجمه فارسی از ونکوورنامه

No Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نظرات شمـا