تازه ترین اخبار

نگاهی به جامعه ایرانی‌های کانادا

شبکه بی بی سی فارسی ( BBC Persian ) در سری گزارش های خود در قالب ” زندگی مهاجران ایرانی در کانادا ” این بار با رضا مریدی اولین نماینده ایرانی تبار مجلس انتاریو در کانادا, مصاحبه کوتاهی با ایشان انجام داده است.

قسمت اول از سری گزارشات بی بی سی فارسی از ” زندگی مهاجران ایرانی در کانادا ” در لینک زیر:
سفر به تهرانتو؛ گزارش بی بی سی فارسی از زندگی مهاجران ایرانی در کانادا

قسمت دوم ” از تهران تا تورنتو” در لینک زیر:
از تهران تا تورنتو: سرگذشت نابغه ایرانی کریم حکیمی بنیانگذار حکیم اپتیکال

جامعه ایرانی‌های کانادا با حدود چهار دهه سابقه مهاجرت به این کشور کم کم صدایی در لایه‌های قدرت به دست آورده‌اند. از نامزدی در انتخابات مختلف سراسری و استانی، تا فعالیت‌های حزبی و حضور در مجلس قانونگذاری. فریبا صحرایی ار بی بی سی فارسی در ادامه سفرش به تورنتو به مشارکت سیاسی ایرانی‌ها در این کشور پرداخته است.

ویدیو قسمت جدید ”نگاهی به جامعه ایرانی‌های کانادا” گفتگو با رضا مریدی


رضا مریدی کیست:
رضا مریدی (زادهٔ ارومیه آذربایجان غربی) سیاست‌مدار ایرانی‌تبار کانادایی است. او عضو حزب لیبرال و نماینده ریچموند هیل در مجلس استانی اونتاریو است.

مریدی در شهر اورمیه در استان آذربایجان غربی دیده به جهان گشود. تحصیلات دوره ابتدایی و راهنمایی وی هم در این شهر بود. دوره متوسطه را در دبیرستان البرز تهران گذراند. پس از آن مدرک لیسانس را در رشته فیزیک و فوق لیسانس فیزیک هسته‌ای را در دانشگاه تهران دریافت کرد. او برای تکمیل تحصیلات به انگلستان رفت و مدرک فوق لیسانس تکنولوژی و دکترای فیزیک را از دانشگاه برونل دریافت کرد. مریدی در سال ۱۹۷۶ به تهران بازگشت و در مدرسه عالی دختران مشغول به کار و تدریس شد. او سابقه تدریس در سایر دانشگاه‌های ایران را نیز دارد.

مریدی در ۱۰ اکتبر ۲۰۰۷ موفق شد با گرفتن اکثریت آرا (۴۸ درصد) به عنوان نخستین نماینده ایرانی وارد مجلس اونتاریو شود. پس از انتخاب مریدی، رسانه‌های کانادایی پیروزی او را یک دستاورد تاریخی خواندند.
از آنجا که اونتاریو با مرکزیت تورنتو به عنوان بزرگترین و پرجمعیت‌ ترین استان کانادا شناخته می‌شود، راهیابی به مجلس قانونگذاری این استان، از اهمیت زیادی برخوردار است.

مریدی در سال ۱۹۹۰ به همراه خانواده‌اش به کانادا مهاجرت کرد و پس از مدتی اقامت در تورنتو از سال ۱۹۹۱ در شهر ریچموندهیل از توابع تورنتو سکونت گزید. او مدتی معاون سازمان حفاظت اشعه‌ای کانادا نیز بوده‌است.

مطالب خواندنی در همین زمینه:
لیست کامل ایرنیان موفق در کانادا