تازه ترین اخبار

میلیاردر ایرانی در فهرست ثروتمندترین‌های ونکوور کانادا ۲۰۱۴

canadian-business-logo

مجله کندین بیزینس Canadian Business فهرست سالانه ثروتمندترین کانادایی‌ها را منتشر کرده است.

همان‌طور که پیش‌ بینی می‌شد جیمی پتیسون با با ۷.۸۸ میلیارد دلار ثروت خالص یک بار دیگر ثروتمندترین فرد ونکوور شناخته شده است.

همچنین جیمی پتیسون رتبه چهارمین ثروتمند کانادا را در دست دارد.
نکته جالب اینجاست که ثروتمندترین زن کانادا هم در بریتیش‌ کلمبیا زندگی می‌کند. شری بریدسون با ثروت خالص ۶.۶ میلیارد دلار بعد از جیمی پتیسون در رده دوم ثروتمندان بریتیش‌ کلمبیا قرار گرفته است اما او در ویکتوریا زندگی می‌کند و در لیست پولدارهای ونکوور حضور ندارد.

نکته جالب بعدی حضور یک ایرانی در فهرست امسال ۲۰۱۴ است:

لیست ثروتمندترین افراد ونکوور در سال ۲۰۱۴

 

Jimmy_Pattison

۱- جیمی پتیسون Jimmy Pattison: ثروت خالص» ۷.۸۸ میلیارد دلار
این ونکووری ۸۶ ساله از طریق شرکتش Jim Pattison Group در حوزه‌های گوناگونی از جمله رسانه، خرده‌فروشی و صنعت سرگرمی فعال است.

۲- خانواده آکوئیلینی Aquilini Family: ثروت خالص» ۲.۸ میلیارد دلار

فرانچسکو آکوئیلینی، مدیر و چهره شاخص Aquilini Group به حساب می‌آید. او صاحب تیم محبوب Canucks است.

۳- خانواده لالجی Lalji Family: ثروت خالص» ۲.۶۹ میلیارد دلار
خانواده لالجی صاحب The Larco Group است که یکی از بزرگترین پیمانکاران ساختمانی در لوئر مین‌لند محسوب می‌شود. آنها هتل‌ها و املاک فراوانی دارند که معروف‌ترین‌شان مرکز خرید مشهور Park Royal در وست ونکوور است.

۴- باب گاگلیاردی Bob Gagliardi: ثروت خالص» ۲.۵۸ میلیارد دلار
بنیانگذار Northland Properties Group که مالک هتل‌ها و رستوران‌های فراوانی در ونکوور و کلگری است.

۵- برانت لوئی Brandt Louie: ثروت خالص» ۲.۳ میلیارد دلار
خانواده لوئی صاحب شرکت H.Y. Louie هستند و خود برانت لوئی از روسا و مدیران Royal Bank of Canada و دانشگاه سایمون فریزر.

۶- چیپ ویلسون Chip Wilson: ثروت خالص» ۲.۱ میلیارد دلار
بنیانگذار مشهور Lululemon

۷- حسن خسروشاهی Hassan Khosrowshahi: ثروت خالص» ۱.۰۸ میلیارد دلار
خسروشاهی که ایرانی-کانادایی متولد شهر خسروشهر تابع استان آذربایجان شرقی تبریز است ریاست Persis Group of Companies را برعهده دارد. این شرکت هلدینگ در حوزه‌های مختلفی از جمله ساخت آسمان‌خراش‌ها و مراکز خرید، خرده‌فروشی و همچنین فراورده‌های دارویی سرمایه‌گذاری می‌کند.

۸- خانواده چان Chan Family: ثروت خالص» ۱.۰۸ میلیارد دلار
کالب‌ چان – زاده هنگ کنگ – رئیس Burrard International Holdings است که بیشتر در حوزه املاک و ساخت و ساز فعالیت دارد.

۹- گری چارلوود Gary Charlwood: ثروت خالص» ۹۸۴ میلیون دلار
بنیانگذار Uniglobe Travel

۱۰- خانواده بلکین Belkin Family: ثروت خالص» ۹۰۰ میلیون دلار
صاحبان Belkorp Group of Companies که در صنایع گوناگون از جمله شکر و کاغذ حضور دارند.


hassan-khosrowshahi


حسن خسروشاهی کیست؟

حسن خسروشاهی بنیانگذار فیوچر شاپ کارآفرین کانادایی ایرانی تبار متولد ۱۳۱۹ است. وی اصالتاً اهل شهر خسروشهر تابع استان آذربایجان شرقی تبریز است. او مدارک خود در دو رشتهٔ حقوق و اقتصاد ازدانشگاه تهران دریافت کرد. او در سال ۱۳۶۰ به کانادا مهاجرت کرد.

خانواده خسروشاهی که همان مالکان سابق شرکت های مینو و الوند در زمان شاه هستند؛ هم اکنون در ونکوور کانادا اقامت دارند. هر ایرانی در کانادا بدون شک با نام خسروشاهی و Future Shop آشناست. هر ایرانی تازه واردی یا بهتر بگویم هر مهاجر تازه واردی؛ در همان روزهای اول ورود بارها به اجبار گذارش به سوپر استورهای Future Shop برای خرید وسائل الکترونیکی و لوازم خانگی می افتد.

ایرانی تازه وارد از قدیمی تر ها هم نام خسروشاهی را به همراه چند نام ایرانی شاخص دیگر با غرور می شنود. قدیمی ترها گویی به زبان بی زبانی می خواهند بگویند کانادا و ایرانی های کانادا فرق می کنند و این جا ایرانی قدرتمند و ثروتمند است.

ولی علیرغم این همه آوازه؛ اکثریت ایرانیان حتی نام کوچک خسروشاهی را نمی دانند و حتی بعضی به غلط افتخار تاسیس بزرگترین مرکز خرید کانادا؛ West Edmonton Mall را به وی نسبت می دهند(وست ادمونتون مال توسط براداران ایرانی قرمزیان تاسیس شده است). چرا که خسروشاهی ها با جراید میانه ای ندارند؛ حتی عکس مناسبی از آنان در دست نیست؛ با شهرت طلبی بیگانه اند؛ ولی در عین حال در سکوت به فعالیت های موفق اقتصادی خود ادامه می دهند.

در سال ۱۹۸۱ با مهاجرت به کانادا اولین ردپایشان در Vancouver, B.C پیدا و در آنجا مستقر می گردند و سپس در همان سال با تاسیس شرکت سرمایه گذاری Inwest investments Ltd قدم به حیطه فعالیت های اقتصادی می گذارند.

اولین فعالیت اقتصادی آقای حسن خسرو شاهی در ۱۹۸۲ با تاسیس اولین شعبه Future Shop در ونکوور آغاز می گردد. این فروشگاه در قیاس با فروشگاه های فعلی بسیار کوچک است و فقط ۴۰۰۰ فوت مربع مساحت دارد و وسایل الکترونیکی آن زمان مانند کمودور را می فروشد و سپس در طی ایام؛ آرام آرام بر تعداد شعب افزوده و در استان های دیگر نیز شعباتی دایر می نماید.

در ۱۹۹۹ عملیات گسترش فروشگاه به بازار خرده فروشی آمریکا؛ با شکست مواجه گردیده و به اجبار ۳۰ شعبه آمریکائی تعطیل می گردد. در سال ۲۰۰۱ حاکم بلامنازع کاناداست. حدود ۹۰ شعبه, ۷۳۰۰ کارمند و فروش حدود ۲ میلیارد دلار کانادا.

در همین سال شرکت Best Buy بزرگ ترین شرکت در زمینه الکترونیک مصرفی در آمریکا پیشنهاد خرید می دهد و در انتهای سال Future Shop با ۵۸۰ میلیون دلار کانادا به تملک شرکت Best Buy در می آید تا این شرکت با ۱۸۰۰ شعبه حرف اول را در بازار کانادا و آمریکا بزند.

هنوز بعد از سال ها سال Future Shop درست به همان شکل سابق وجود دارد و گرچه هر دو نام تحت تملک Best Buy می باشد تفاوت محسوسی در ارائه خدمات وجود دارد. شعبات Future Shop خدمات بهتری را عرضه می دارند.

پس از فروش Future Shop؛ حسن خسروشاهی فعالیت های خود را در زمینه مستغلات؛ خانه سازی؛ ایجاد زمین گلف؛ به تملک درآوردن مراکز خرید ورشکسته و بازسازی آنان؛ خرید مجتمع های مسکونی جهت اجاره و امور درمانی گسترش می دهد.

در سال ۲۰۰۳ از طرف نخست وزیر بریتیش کلمبیا به عنوان سخاوتمندترین حامی یاد می گردد. در سال ۲۰۰۴ نشریه کانادائی Canadian Business در لیست ۱۰۰ نفر ثروتمند کانادا او را در رده ۶۴ با ثروتی معادل ۵۴۰ میلیون دلار کانادا قرار می دهد؛ در حالی که این ثروت بر اساس گزارش همین نشریه در سال ۲۰۰۰ معادل ۳۰۰ میلیون دلار کانادا و از لحاظ رتبه ۹۲ گزارش می گردد.

حسن خسروشاهی طی چندین سال متوالی جزو ۱۰۰ ثروتمند کانادا قرار دارد خسروشاهی  ته به الان یعنی سال ۲۰۱۴ همچنان رتبه خود را در این لیست حفظ کرده است.

خانم نزهت خسروشاهی در تمام این مدت در بریتیش کلمبیا؛ یک فعال اجتماعی؛ دست اندر کار امور خیریه و نیز هنری بوده و طبق آخرین اطلاع در سال ۲۰۰۵ به عضویت هیئت مدیره رادیو دولتی CBC در آمده اند.

 

behzad_khosrowshah-canada-2014

آقای بهزاد خسروشاهی, فرزند این خانواده در حال حاضر در تورنتو به عنوان رئیس شرکت داروئی Drug Royalty Corporation که به مبلغ ۱۳۳ میلیون دلار خریداری شده است؛ مشغول به فعالیت می باشند.

آقای حسن خسروشاهی و خانم نزهت خسروشاهی در حال حاضر در ونکوور در منزلی به مساحت ۱۸۰۰۰ فوت مربع که بر صخره ای مشرف بر English Bay بنا شده است در محله West Point Grey اقامت دارند. در این خانه کتابخانه باشکوهی وجود دارد که دلیلی بر علاقه به کتاب می باشد و نیز تمایل به تملک درآوردن Chapters بزرگ ترین کتابفروشی زنجیره ای کانادا. گرچه این معامله به سرانجامی نرسید. در حال حاضر مجموعه تحت کنترل این خانواده؛ دارای ۸۰۰۰ کارمند و  صاحب شرکت هلدینگ Persis Group of Companies میباشد.