تازه ترین اخبار

لیست فاسدترین کشورهای جهان منتشر شد

CORRUPTION_PERCEPTIONS_INDEX_2014

سازمان شفافیت بین‌الملل روز چهارشنبه سوم دسامبر، تازه‌ترین گزارش خود در رابطه با «شاخص درک فساد» در سال ۲۰۱۴ را منتشر کرده که ایران در این فهرست از بین ۱۷۵ کشور با هشت رتبه ترقی به نسبت سال قبل در جایگاه ۱۳۶‌ام قرار گرفته است.

سازمان شفافیت بین‌الملل، گزارش داده است، در این فهرست که بر اساس میزان فساد موجود در بخش‌های دولتی و میان دولت‌مردان کشورها تنظیم شده، دانمارک با کسب ۹۲ امتیاز از صد امتیاز به عنوان پاکیزه‌ترین کشور از لحاظ فساد دستگاه‌های دولتی معرفی شده و سومالی با کسب هشت امتیاز در رتبه آخر قرار گرفته است.

در فهرست ارائه شده توسط سازمان شفافیت بین‌الملل تمامی کشورهای همسایه ایران به غیر از عراق، افغانستان و ترکمنستان در رتبه‌های بهتری نسبت به ایران قرار گرفته‌اند.

طبق شاخص شفافیت بین‌المللی ۱۰ کشوری که کمترین فساد را در جهان دارند، عبارتند از دانمارک، نیوزیلند، فنلاند، سوئد، نروژ، سوئیس، سنگاپور، هلند، لوکزامبورگ و کانادا.

همچنین در این گزارش، چین و ترکیه از جمله کشورهایی هستند که در قیاس با سال قبل سقوط چشم‌گیری داشته‌اند که سازمان شفافیت‌ بین‌الملل آن‌ها را «بدترین سقوط‌ها» و شبکه خبری بلومبرگ، آنها را «بزرگ‌ترین بازنده‌ها» توصیف کرده است.

امتیاز ایران در گزارش سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۷ است. در سال گذشته میلادی ایران با ۲۵ امتیاز در رتبه ۱۴۴ قرار داشت و در سال ۲۰۱۲ میلادی ۲۸ امتیاز گرفته بود که آن را در رتبه ۱۳۳ از ۱۷۶ قرار می‌داد.

بهترین جایگاه معاصر ایران به سال ۲۰۰۳ میلادی باز می‌گردد، زمانی که این کشور در رتبه ۷۸ قرار داشت.

در صدر فهرست سازمان شفافیت بین‌الملل، دانمارک، نیوزلند، فنلاند، سوئد و نروژ قرار دارند که در سال گذشته نیز هر سه کشور دانمارک، نیوزلند و فنلاند در صدر قرار داشتند.

بهترین کشور آسیایی، همچنان سنگاپور با ۸۴ امیتاز است که در عین حال در مقایسه با دو سال پیش امتیاز کم‌تری کسب کرده و سومالی، کره شمالی و سودان در قعر رتبه‌بندی قرار دارند.

برای دانلود لیست کامل کشور ها اینجا کلیک کنید

مطلب مرتبط در همین زمینه:
در جدیدترین رتبه بندی دنیا از نظر رفاه اجتماعی کانادا و ایران در رده پنجم و صدوهفتم قرار گرفتند
معتبرترین پاسپورتهای جهان در سال ۲۰۱۴