تازه ترین اخبار

پیش‌‌بینی‌ آنتونی فارنل کارشناس معروف هواشناسی درباره زمستان کانادا

Canada_Winter-2014_2015jpgآنتونی فارنل، کارشناس امور پیش‌بینی هوا در گلوبال‌نیوز

برای اهالی بسیاری از مناطق کانادا، حتی تصور زمستانی سردتر و طولانی‌تر از زمستان پارسال هم سخت است.

زمستان گذشته، دمای هوا در بسیاری از استان‌ها از آلبرتا گرفته تا کبک، پایین‌تر از حد نرمال بود و بوران‌های زیادی هم اتفاق افتاد. پارسال، سردترین زمستان وینیپگ در ۱۱۰ سال اخیر بود و کارگران ساختمانی حتی تا ماه جون هم از وجود برف یخ‌زده روی زمین خبر می‌دادند.

زمستان پارسال در در ویندروز انتاریو، ۲۵۰ سانتیمتر برف بارید که در نوع خودش رکوردشکنی بود. مناطق آتلانتیک کانادا شاهد برف سنگین و بادهایی با قدرت مشابه توفان بودند.

Canada-Winter

و البته یادمان نرفته که چه توفان یخی در دسامبر پارسال در تورنتوی بزرگ رخ داد. این توفان یخی باعث بی‌برق‌ماندن بسیاری از مردم و آسیب‌دیدن درختان شد.

Toronto-by-winter

دریاچه‌های بزرگ هم سرمای شدیدی را تجربه کردند. یخی با این شدت در این دریاچه‌ها از دهه ۱۹۷۰ میلادی دیگر تکرار نشده بود.

اما در مورد زمستان امسال، هم باید خبر خوب داد و هم بد. خبر خوب اینکه زمستان امسال قرار نیست به شدت زمستان پارسال باشد.

خبر بد اینکه در بسیاری از مناطق جنوبی کانادا، باید انتظار برف و سرمای شدیدی داشت. الان در میانه ماه نوامبر هستیم اما هوای قطبی دارد بسیاری از مناطق آمریکای شمالی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این روند ادامه هم خواهد داشت.

winter-2014-2015-snowfall

حالا سوال این است که آیا امسال هم شاهد گرداب قطبی (polar vortex) خواهیم بود؟

همان‌طور که می‌دانید، گرداب قطبی درواقع توده‌ای بزرگ از هوای بسیار سرد (عملا سردترین هوا در نیمکره شمالی) است که در فصل زمستان، مناطق نزدیک به قطب را فرا می‌گیرد.

امسال هم شاهد گرداب قطبی خواهیم بود. گرداب قطبی تقریبا هر سال به سراغ کانادا می‌آید و هوای بسیار سردی را از قطب شمال با خودش حمل می‌کند. پارسال این هوا در ماه ژانویه کاملا دریاچه‌های بزرگ را احاطه کرده بود. ممکن است امسال این هوای بسیار سرد، سریع‌تر برود.

سوال دیگر این است که آیا امسال شاهد توفان یخی بزرگی خواهیم بود؟

واقعیت این است که پیش‌بینی زودهنگام وقوع توفان یخی خیلی کار دشواری است. احتمالش هست که امسال در انتاریو و کبک شاهد بروز آن باشیم.

تصویر کلی که درباره زمستان امسال کانادا بتوان ارائه داد چیست؟

انتظار می‌رود که امسال در شمال کانادا شاهد دمای بالاتر از حد نرمال باشیم. هوای سرد بیشتر به سمت مناطق جنوبی‌تر رانده خواهد شد. همچنین باید انتظار زمستانی سردتر از حد نرمال را در مناطق مختلفی- از جنوب ساسکاچوان و منیتوبا گرفته تا انتاریو و جنوب کبک- داشته باشیم.

در اکثر استان‌های آتلانتیک کانادا شاهد زمستانی گرم‌تر از حد نرمال خواهیم بود. همچنین در مناطق غربی- بریتیش‌کلمبیا و بخش‌هایی از آلبرتا- می‌توان به دمایی بالاتر از حد نرمال امید بست. هوای نسبتا گرم‌تر و خشک‌تر در غرب کانادا باعث خواهد شد میزان بارش برف در آلبرتا و ساسکاچوان هم احتمالا کم‌تر باشد.

winter-2014-2015-temperatures_Canada

خلاصه اینکه زمستان کانادا زود شروع شده اما نباید نگرانش بود. سرما کمی کم‌تر خواهد شد، برف‌ها در نوامبر و دسامبر کمی آب خواهند شد و بعد احتمالا دوباره با سرما مواجه خواهیم بود. ایرانیان کانادا به نقل از روزنامه

ویدیو زیر از زمستان سال گذشته ۲۰۱۳ در تورنتو

برای دانلود ویدیو اینجا کلیک کنید