تازه ترین اخبار

کانادایی‌ها راجع به مهاجران چه فکری می‌کنند؟

canadian-flag

ایرانیان کانادا: دیدگاه کانادایی‌ها درباره نقش مهاجران در جامعه و محیط کار یکدست نیست و تناقض‌های زیادی را به نمایش می‌گذارد.

سی‌بی‌سی در یک نظرسنجی به همین مساله پرداخته است. نظرسنجی مذکور در حالی انجام شده که آمار سال ۲۰۱۱ حاکی از حضور ۶.۸ میلیون نفر مهاجر متولد خارج از کانادا در این کشور است. این یعنی ۲۰.۶ درصد از جمعیت کانادا را مهاجران متولد خارج از این کشور تشکیل می‌دهند.

با این ترتیب، کانادا در میان کشورهای صنعتی گروه هشت، بیشترین میزان این مهاجران را دارد. این در حالی است که استرالیا که جزو کشورهای گروه هشت نیست، حتی درصد بالاتری از مهاجران متولد خارج دارد (۲۶.۸ درصد).

canadian_people

نظرسنجی سی‌بی‌سی درباره مهاجران و اقلیت‌های قومی به این منظور انجام شده که دیدگاه اکثریت جمعیت کانادا در این خصوص به صورت واضح‌تری مطرح شود.

نظرسنجی مذکور نشان داده که ۷۵ درصد از جمعیت کانادا، درب‌های این کشور را به روی مهاجران از اقوام مختلف باز می‌بینند و با آن مشکلی ندارند.

اما وقتی سوالات با جزئیات بیشتری مطرح شده، پاسخ‌دهندگان هم نظرات خود را به صورت مشخص‌تری بیان کرده‌اند. یکی از این حوزه‌ها بحث کار و محیط کاری است.

۷۹ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گفته‌اند با «به کار گرفتن» یا «کار کردن برای» مهاجران از اقلیت‌های قومی مختلف مشکلی ندارند.

گروه کوچک‌تری (۵۵ درصد) اعلام کرده‌اند که مهاجران را در زمینه «ساختن آینده‌ای باثبات برای اقتصاد کانادا» موثر می‌دانند.

اما نکته دیگری نیز همین‌جا مطرح شده که مهاجران بارها آن را شنیده‌اند: ۳۰ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند «مهاجران باعث شده‌اند فرصت‌های شغلی از کانادایی‌ها گرفته شود». چنین دیدگاهی معمولا در رسانه‌ها هم با نظرات مخالف و موافق زیادی مواجه می‌شود.

به صورت کلی، ۶۵ درصد از پاسخ‌دهندگان اعلام کرده‌اند که از «چندفرهنگی‌بودن کانادا» استقبال می‌کنند. همچنین ۷۹ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند اگر خانواده یا فردی از اقلیت قومی همسایه‌شان بشود، مشکلی نخواهند داشت.

نظرسنجی سی‌بی‌سی به صورت آنلاین و در فاصله ۲۲ تا ۲۹ اکتبر امسال انجام شده و ۱۵۰۰ بزرگسال بالای ۱۸ سال در این راستا به سوالات سی‌بی‌سی پاسخ داده‌اند.

No Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نظرات شمـا