تازه ترین اخبار

رسوایی ژیان قمیشی مجری ایرانی‌تبار CBC: هشت زن جلو آمدند

مجری ایرانی‌تبار یکی از برنامه‌های پرطرفدار رادیو سی‌بی‌سی این روزها با دردسر بزرگی مواجه شده است.

ژیان (جیان) قمیشی سال‌ها میزبان برنامه رادیویی محبوب Q در سی‌بی‌سی بوده است. این برنامه فرهنگی جزء پرطرفدارترین برنامه‌های صبحگاهی سی‌بی‌سی است.

قمیشی متولد ۱۹۶۷ در لندن و اصلیتش ایرانی است.

وقتی ژیان هفت ساله بود به همراه والدینش به کانادا آمد و در انتاریو ماندگار شد. او در دانشگاه یورک درس خواند و به تدریج در کارش موفق شد و جای خود را در رسانه‌های کانادا پیدا کرد.

او در چارچوب برنامه‌های رادیویی سی‌بی‌سی با چهره‌های بسیار شناخته‌شده دنیا از جمله وودی آلن، لئونارد کوهن و پل مک‌کارتنی گفتگو کرده است. قمیشی همچنین عضو یک گروه موسیقی راک فولک کانادایی به اسم ماکسی فرووس است. او ظاهرا برادرزاده سیاوش قمیشی خواننده ایرانی است.

Jian Ghomeshi

اما سی‌بی‌سی روز یکشنبه به شکلی غیرمنتظره اعلام کرد همکاری‌اش با قمیشی را به مدت نامحدودی قطع کرده است.

قمیشی جزء چهره‌های بسیار شناخته‌شده در سی‌بی‌سی است و برنامه‌اش هم از موفق‌ترین‌های این شبکه بوده است. پس بی‌جهت نبود که این خبر مثل بمب در رسانه‌های کانادا ترکید.

مدت کوتاهی بعد از بیانیه سی‌بی‌سی درباره قطع همکاری با قمیشی، او اعلام کرد این شبکه را جریمه(سو) می‌کند و توسط وکلایش دعوی ۵۰ میلیون دلاری علیه سی‌بی‌سی را مطرح خواهد کرد. او سی‌بی‌سی را به نقض اعتماد در همکاری متهم کرده است.

folio-ghomeshi26nw

او همچنین پستی در فیسبوکش گذاشته و گفته که عده‌ای سعی دارند از او چهره‌ای شیطان بسازند.

اما ماجرا از چه قرار است؟ تلاش  برای گفتگو با قمیشی در این خصوص به نتیجه نرسید و به همین جهت به طرح نکاتی بسنده می‌کنیم که توسط روزنامه تورنتو استار منتشر شده‌اند.

این روزنامه نوشته که در ماه‌های اخیر، اتهاماتی از سوی سه زن جوان علیه قمیشی مطرح شده است. این سه زن حداقل هرکدام بیست سال جوان‌تر از قمیشی هستند و نام‌شان هم فاش نشده است.

این سه زن گفته‌اند قمیشی برخورد جنسی خشونت‌آمیز با آنها داشته است. وکیل قمیشی هم در ماه‌های اخیر از این اتهامات باخبر بوده و آنها را رد کرده است.

تورنتو استار نوشته که هر سه زن،‌ تحصیلکرده و شاغل هستند. ظاهرا یکی از آنها هم کارمند سی‌بی‌سی بوده است.

حالا قمیشی به موضع سی‌بی‌سی در مقابل این قضیه اعتراض دارد و حتی مدعی است که این زنان برای بدنام‌کردن و نابود کردن اعتبار حرفه‌ای او دست به افشاگری زده‌اند.

RE_1982

تورنتو استار که با این سه زن مصاحبه‌های مفصلی داشته است،‌ به این نکته اشاره کرده که آنها از ترس فاش‌شدن نام‌شان حتی سراغ پلیس هم نرفته‌اند.

قمیشی درواکنش به این اتهامات گفته که زندگی شخصی‌اش ربطی به کارش ندارد و سی‌بی‌سی نباید بدون اثبات این اتهامات،‌ قرارداد با او را لغو می‌کرد.

در میانه این هیاهو، جایزه گیلر هم اعلام کرده که برخلاف برنامه قبلی، ژیان قمیشی مجری امسال مراسم اهدای این جایزه معتبر ادبی کانادا نخواهد بود.

jian ghomeshi cbc (2)

ماجرای اخراج ژیان قمیشی مجری ایرانی‌تبار از سی‌بی‌سی و دلایل آن هر روز در رسانه‌های کانادا با جزییات بیشتری منتشر می‌شود.

تا اینجا هشت زن از نقاط مختلف کانادا اعلام کرده‌اند که در ده سال گذشته توسط قمیشی مورد خشونت و سوءاستفاده جنسی قرار گرفته‌اند.

روزنامه تورنتو استار جزییات گفتگویش با این زنان را منتشر کرده ولی تنها نام یکی از آنها فاش شده است: لوسی دوکوتر بازیگر کانادایی. هویت هفت زن دیگر توسط تورنتو استار و سی‌بی‌سی مخفی نگه داشته شده است.

حالا رسانه‌های کانادا و آمریکا به وضوح دارند به این اتهامات واکنش نشان می‌دهند و احتمالا این واکنش‌ها در آینده این پرونده هم نقش زیادی خواهد داشت.

در روز اول افشای این اتهامات در رسانه‌ها، قمیشی اعلام کرده بود استناد به مواردی از زندگی شخصی او نباید به تصمیم کارفرما برای قطع همکاری با او منجر می‌شد. او همچنین تاکید کرده بود که وکلایش به دنبال گرفتن غرامت ۵۰ میلیون دلاری از سی‌بی‌سی خواهند بود.

lucy_decourtere

اما از آنجا که واکنش رسانه‌ها تا حد زیادی در جهت همدلی با زنان قربانی بوده، ظاهرا اوضاع قمیشی چندان خوب نیست. حتی برخی رسانه‌ها مثل هافینگتن‌پست نوشته‌اند فضا به نفع قمیشی نیست و احتمالا شکایت او و گرفتن غرامت سنگین از سی‌بی‌سی هم به نتیجه‌ای نخواهد رسید.

g

در این میان، تعداد زنانی که جلو آمده و موارد سوءاستفاده توسط قمیشی را گزارش داده‌اند به هشت نفر رسیده است. حالا بیل بلر رییس پلیس تورنتو هم از قربانیان احتمالی خواسته که به پلیس مراجعه کنند.

lk

تا اینجا مواردی که علیه قمیشی مطرح شده، اکثرا در گفتگو با تورنتو استار بوده است. با این ترتیب، پلیس نتوانسته موضوع را بررسی کند چون پرونده‌ای در پلیس تشکیل نشده است.

جزییاتی که زنان شاکی از رفتار قمیشی ارائه داده‌اند، تا حد زیادی به خشونت فیزیکی مربوط می‌شود، مواردی مثل فشار دادن گلو و زدن ضربات شدید به سر و صورت. قمیشی در بیانیه‌ای که روز پنج شنبه منتشر کرد، گفته که به این اتهامات به شکل مستقیم پاسخ خواهد داد.

fgj

واکنش قمیشی، وقتی یکی از زن‌ها تهدید کرد ماجرا را عمومی می‌کند

طبق گزارش اداره آمار کانادا که توسط پلیس تورنتو منتشر شده، تنها شش درصد از خشونت‌های جنسی به پلیس گزارش می‌شوند.