تازه ترین اخبار

خرید با (Credit Card) یا (Debit Card) ؟

Various Credit Cards

مدتی است که خبر هک ‌شدن سیستم پرداخت “هوم‌ دیپو” و لو رفتن اطلاعات credit card میلیون ‌ها کاربر، در رسانه های معتبر بین المللی به گوش می رسد.

مشتریانی که از credit card و debit card خود در بیش از ۲ هزار فروشگاه در آمریکا و کانادا استفاده کرده بودند، قربانی این وضعیت شده بودند.

اما چطور با credit card یا debit card خرید کنیم و هک نشویم؟

توصیه ‌های مهم مجله “وایرد” را در این زمینه بخوانید:

• اگر مثلا هزینه اشتراک‌ “نت‌ فلیکس” یا حق عضویت باشگاه ورزشی،‌ به صورت اتوماتیک از طریق credit card پرداخت می ‌شود، بهتر است آنها را کنسل کنید و بعد از آنکه بانک شماره جدیدی را برایتان صادر کرد، اطلاعاتتان را به روز کنید.

• برای همه خریدهای آنلاین از credit card اصلی استفاده نکنید. خریدهای آنلاین را با کارت‌ های Prepaid یا Single-Use مرتبط با credit card اصلی‌ انجام دهید. اکثر بانک ‌ها به مشتریان خود شماره credit card یک بار مصرف ارائه می‌ دهند. اگر این شماره دزدیده شود مشکلی برای حساب اصلی پیش‌ نمی ‌آید.

debitcard-iraniancanada

• حواستان باشد که احتمال هک شدن کارت‌ های اعتباری در شلوغی خریدهای قبل از تعطیلات بیشتر است.

• امکان هک شدن کارت ‌های اعتباری مورد استفاده در رستوران‌ ها و خرده ‌فروشی ‌ها بیشتر است.

• از debit card فقط برای دریافت پول از ATM های بانک ها استفاده کنید. چرا؟ چون اگر credit card شما هک شود می ‌توانید قبل از پرداخت نهایی، به صورت‌ حساب اعتراض کنید. اما با هک شدن debit card حسابتان در لحظه خالی خواهد شد. debit card ها آسیب‌ پذیرتر هستند و اصلا نباید از آنها در پمپ ‌بنزین ‌ها یا رستوران ‌ها استفاده کرد.

• اصلا نباید از debit card ها در هیچ خریدی استفاده کرد. فکر نکنید اگر با debit card از دستگاه ‌های کارت‌ خوان در رستوران ‌ها و مغازه ‌ها یا ATM کازینوها خرید کنید مشکلی پیش نمی ‌آید. در همه این مکان‌ ها ممکن است دوربین‌ های شماره جمع ‌کن یا کارت ‌خوان ‌های تقلبی وجود داشته باشد. بنابراین، از debit card فقط و فقط در ATM بانک ‌ها استفاده کنید.
توصیه های مجله “وایرد” را همیشه به خاطر داشته باشید؛ چرا که پیشگیری از وقوع هرگونه حادثه امری ضروری قلمداد می شود.

برگرفته از مجله “وایرد”

No Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نظرات شمـا