تازه ترین اخبار

ارزش دارد در کانادا لیسانس بگیریم؟

ارزش دارد در کانادا لیسانس بگیریم؟

حتما می‎دانید که میزان بدهی دانشجویان از بابت شهریه دانشگاه‎ها در آمریکای شمالی خیلی بالاست. این بدهی‎ها در کانادا در فاصله سال‎های ۱۹۹۹ و ۲۰۱۲ حدود ۴۴ درصد افزایش داشت و خیلی‎ها را به این فکر انداخت که آیا اصلا درس‎خواندن در کانادا و مدرک‎گرفتن ارزش این همه پول و دردسر را دارد یا نه. 

واقعیت این است که در سال ۲۰۰۰ تنها ۱۵.۵ درصد از نیروی کار کانادا (در سن و سال مناسب برای کار کردن) مدرک دانشگاهی داشتند اما این رقم تا سال ۲۰۱۳ افزایش یافت و به ۲۲.۷ درصد رسید. این مساله هم نشان‎دهنده تحولات بازار کار کاناداست و هم توجیهی برای آن همه بدهی که از بابت شهریه دانشگاه‎ها بالا آمد. 

آیا افرادی که این زحمت را به خود دادند و مدرک دانشگاهی گرفتند موقعیت‎های کاری خوبی نصیب‎شان شد یا نه؟ 

پاسخ مثبت است. به نوشته کنیدین بیزینس، نگاهی به رتبه‎بندی بهترین مشاغل کانادا (بر مبنای رشد شغلی، میزان حقوق و تقاضای آن در بازار کار) نشان می‎دهد که سه‎چهارم از مشاغل خوب در کانادا به مدرک دانشگاهی نیاز دارند. البته در مورد برخی مشاغل خوب مثل افسر پلیس، ویژگی‎های مختلفی در نظر گرفته شده و در هر دپارتمان، ممکن است به متخصصان رشته خاصی نیاز باشد. مثلا پلیس ونکوور از دارندگان مدرک سی رشته دانشگاهی نیرو جذب می‎کند.

با این حساب، سه‎چهارم از مشاغل خوب در کانادا تنها نصیب ۲۲.۷ درصد از نیروی کار (یعنی دارندگان مدارک دانشگاهی) می‎شود و ۷۷.۳ درصد از افراد در سن کار (که بدون مدرک هستند) قادر به گرفتن این شغل‎ها نخواهند بود. 

پل دیویدسن رییس انجمن دانشگاه‎ها و کالج‎های کانادا در این خصوص به گلوب اند میل گفته است: «این فرضیه که مدرک لیسانس دیگر به اندازه گذشته اهمیت ندارد اصلا درست نیست.»

داشتن مدرک دانشگاهی طبعا در میزان دستمزد افراد و درآمد سالانه‎شان هم بسیار تاثیر می‎گذارد.
8863417
اما اگر تعداد دارندگان مدارک دانشگاهی خیلی زیاد باشد چه؟ آیا بازار کار قدرت جذب همه آنها را دارد؟

این دغدغه خیلی از محصلان دانشگاه‎هاست. باید به آنها گفت که نگران نباشند. در دنیای امروز، دائما مشاغل مدرک-محور جدیدی ظهور می‎کنند و به نیروی کار نیاز دارند.

همچنین تحقیقی که توسط ریچارد فلوریدا محقق مطالعات شهری در دانشگاه تورنتو انجام شده نشان می‎دهد که نیروهای متخصص خلاق که مدرک هم دارند بخشی رو به رشد از نیروی کار کانادا هستند و همچنان هم باقی خواهند ماند.

این طبقه متخصص و خلاق توانستند دوران رکود اقتصادی را هم بهتر از هر نیروی کار دیگری از سر بگذرانند. درواقع دارندگان مدارک تخصصی همواره کم‎تر از بقیه با مشکل بیکاری مواجه بوده‎اند. البته در مورد مدارک دانشگاهی مختلف حتما شرایط متفاوتی برقرار است اما به هر حال داشتن مدرک تخصصی دانشگاه هیچ‎گاه به ضرر کسی نبوده است.
ایرانیان کانادا به نقل از روزنامه نت